
Ruský prezident Putin oslávil príchod nového roka so sirotami v ruskom meste Vladimir. Pravoslávne Vianoce oslávi so Schröderom. FOTO – TASR/AP
ia Putinovci očakávajú na pravoslávne Vianoce 6. januára Gerharda a Doris Schröderovcov.
Nástupom Gerharda Schrödera do úradu nemeckého kancelára v októbri 1998 vzťahy s Ruskom citeľne ochladli. Emócie príznačné pre osobné priateľstvo jeho predchodcu Helmuta Kohla s Michailom Gorbačovom a potom s Borisom Jeľcinom nahradil veľmi vecný tón. K jeho nástupcovi Putinovi Schröder pristupoval opatrne.
Emócie vystriedali „rozumné vzťahy“
Koniec Jeľcinovho vládnutia bol v znamení „rozumných vzťahov“. Nová nemecká garnitúra dala Rusom jasne najavo, že nemieni pokračovať v sentimentálnom udeľovaní finančnej pomoci a odmieta odpustenie dlhov. Nemecko je najväčším ruským veriteľom. Vlani v júni si však Putin Nemcov trochu naklonil, keď v rámci svojho predstavovacieho európskeho turné navštívil Berlín. Zaujal iste výbornou znalosťou jazyka i krajiny, ktorú získal ešte ako agent KGB.
Schröderova návšteva Ruska v septembri isté oteplenie vzťahov potvrdila. Kancelár vtedy vyhlásil, že by si želal dodať ich vzťahom osobný ráz.
Pri príležitosti 10. výročia podpísania zmluvy o dobrom susedstve, partnerstve a spolupráci s Ruskom v novembri minulého roka už Schröder hovoril o osobných vzťahoch s Putinom: „Moje osobné vzťahy s prezidentom Putinom sú preniknuté dôverou. Často sa stretávame a pravidelne spolu telefonujeme. Už teraz sa tešíme aj manželkou na našu súkromnú navštevu Ruska na Vianoce…“
„Keď si ľudia ako ja a Putin dobre rozumejú, môže to byť len na prospech,“ povedal nemecký kancelár pred svojou nadchádzajúcou návštevou.
Priateľstvo, ale najmä strategické partnerstvo
Rusko-nemecké vzťahy sú však v Európe tradične objektom bedlivého pozorovania. Objatia „priateľa Helmuta“ s „priateľom Borisom“ vyvolali aj nepríjemné historické reminiscencie: Nemecko a Rusko v poslednom storočí určovali život Európy a ich mocenské ambície stáli pri tých najstrašnejších tragédiách.
Putin a Schröder dnes hovoria o strategickom partnerstve – Schröder o spolupráci nad rámec bežných kontaktov – v ekonomike, pri budovaní štátnych štruktúr Ruska, kde by si snáď Moskva mohla brať príklad z nemeckého federalizmu a tiež formou „zosilneného partnerstva v rámci NATO“. Putin – o dlhodobých vzťahoch založených na obojstranných záujmoch.
(bj, mim)