Včera sme k denníku SME darovali všetkým čitateľom román Umberta Eca Meno ruže, čím sme odštartovali edíciu Svetová knižnica SME, ktorá obsahuje 40 vynikajúcich diel svetových autorov. Hoci sme vytlačili denník SME a knihu v náklade 150 000 kusov, bolo na celom Slovensku vo väčšine stánkov vypredané do 8.00 h. Pre tých, ktorí nezískali román Umberta Eca, sme pripravili ďalšiu ponuku. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL
V projekte Svetovej knižnice SME zastupuje slovenskú literatúru popri knihe Ruda Slobodu Rozum aj Pavel Vilikovský románom Kôň na poschodí, slepec vo Vrábľoch. Na otázky SME odpovedá PAVEL VILIKOVSKÝ
Ako vnímate svoju účasť v štyridsaťčlennom výbere?
"Najmä ako česť, ale uvedomujem si aj isté riziko, či už ide o mňa, alebo o iného slovenského autora. Je to vystavenie priamemu porovnávaniu, a nie som si celkom istý, či sú slovenskí čitatelia na takéto porovnávanie pripravení. Či sú ochotní s rovnakou dôverou, ako berú diela svetových spisovateľov, prijať aj texty domácich autorov. Rozhodne im nebudem zazlievať, ak zo zvyku alebo aj celkom oprávnene, na základe svojich kritérií, považujú tieto diela za nie celkom súmerateľné."
Keby knižnica SME mohla mať ešte o jeden titul viac, ktorú knihu by ste tam najradšej videli?
"Ten výber je bezchybný, ale, samozrejme, vo svetovej spisbe je ešte množstvo ďalších skvelých románov. Prvý mi prichádza na um Hemingwayov Mať a nemať, ale asi je nespravodlivé menovať len jednu knihu. A keby to nebola románová edícia, skúsil by som šťastie aj s nejakými esejami."
Ako sa dívate na jediného zástupcu českej literatúry, Haškovho Švejka?
"Švejkova účasť je nespochybniteľná, najmä medzi mužskými čitateľmi je to už mnoho generácií doslova kultové dielo. Otázkou je, či práve preto nie je dopyt saturovaný. Svojou kvalitou však do zoznamu jednoznačne patrí, je to vo svete azda najznámejšia česká kniha."
Ako sa dívate na spojenie literatúry a ekonomiky, aké predstavuje projekt knižnice SME?
"Nemám najmenšie námietky, pretože ide o projekt, ktorý prospeje v prvom rade čitateľom, a tým, že sa knihy dostanú do povedomia širokej verejnosti, je aj na osoh celej literatúry. Veď texty sa píšu preto, aby sa čítali. Je to šťastný prípad biznisu, na ktorom literatúra netratí." (ba)