Nárok na sociálne štipendium má žiak, ktorého rodina sa ocitla v hmotnej núdzi a zároveň poberá dávky v hmotnej núdzi. Ak dávky nepoberá, nárok na štipendium nemá. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Po tom, ako sme informovali o možnosti získať sociálne štipendium pre žiakov základných a stredných škôl, nám do redakcie volali čitatelia s otázkou, kto má na štipendium nárok.
Podľa zákona má na sociálne štipendium nárok študent, ktorého rodina sa ocitla v hmotnej núdzi a poberá dávky v hmotnej núdzi. Hmotná núdza je v zákone definovaná ako stav, keď príjem občana (v tomto prípade študenta či žiaka) a fyzických osôb, ktoré s ním žijú v spoločnej domácnosti, nedosahuje životné minimum, a rodina ani študent si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením.
Mnohí rodičia preto začali doma prepočítavať, či spĺňajú podmienky hmotnej núdze.
"Po zrátaní vami uverejnenej výšky životného minima som zistila, že som pod jeho hranicou, teda v hmotnej núdzi. Keď som sa však išla zaevidovať na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, pracovníčky úradu ma odbili vetou, aby som nemiešala stav v hmotnej núdzi s výškou životného minima, vraj údaje vo vašom denníku sú nepravdivé," hovorí Jana Kubicová z Nového Mesta nad Váhom. Zaregistrovať ju odmietli a ona sa pýta, ako to vlastne je.
"Nie každý, kto je v hmotnej núdzi, má nárok na dávku v hmotnej núdzi. Podmienkou poberania štipendií je, aby rodina bola v hmotnej núdzi a zároveň poberala dávky v hmotnej núdzi," upozorňuje Peter Húska z tlačového oddelenia ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Na tento fakt sme v predchádzajúcich článkoch upozorňovali aj my, ale mnoho ľudí ho prehliadlo.
Na poberanie dávky v hmotnej núdzi nestačí jednoduchý výpočet na základe životných miním. Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny majú presne stanovené, čo sa považuje za príjem rodiny a čo nie, a z toho vypočítava príjem rodiny. Pri určovaní nároku na dávku sociálnej pomoci zohľadňujú aj ďalšie faktory, napríklad hnuteľný a nehnuteľný majetok rodiny. Rodina napríklad nie je v hmotnej núdzi, ak má nejaký hnuteľný či nehnuteľný majetok, ktorý môže predať, a tak sa dostať z hmotnej núdze - napríklad auto, chatu či televízor.
To, či máte nárok na poberanie dávok v hmotnej núdzi, a teda vaše dieťa na poberanie sociálneho štipendia, musia určiť príslušné úrady práce, sociálnych vecí a rodiny.
SOŇA REBROVÁ