Prezident Slovenského futbalového zväzu František Laurinec a generálny sekretár Dušan Tittel (vľavo) odovzdávajú hráčom MŠK Žilina pohár za víťazstvo v slovenskej futbalovej lige. FOTO TASR - PAVOL ĎURČO
Väčšina slovenských prvoligových klubov nie je ochotná zverejňovať žiadne informácie o svojich akcionároch a ani o rozpočtoch, stave majetku a hospodárení.
"Kto by chcel podnikať vo futbale, kde nie sú jasné štruktúry, vlastnícke vzťahy, kde sú utajené dlhy?" pýta sa licenčný manažér, športový právnik Jozef Tokoš.
Netransparentné financovanie, netransparentné vlastnícke vzťahy sú prekážkou vstupu legálneho rozvojového kapitálu, ktorý by mohol zvýšiť kvalitu a atraktívnosť prvej futbalovej ligy.
"Vyriešila sa transparente otázka Slovanu? Priznal sa dlh asi 250 miliónov? Vieme voči komu, vieme kto je nový investor?" zamýšľa sa Tokoš.
Krokom na zvýšenie finančnej transparentnosti by mohla byť podmienka Slovenského futbalového zväzu (SFZ), aby kluby, ktoré chcú hrať v najvyššej futbalovej súťaži, boli akciovými spoločnosťami. Donedávna totiž boli niektoré kluby občianskymi združeniami. Po povinnom založení akciových spoločností sú akcionármi profesionálnych klubov. Ani v tomto prípade sa však nedá hovoriť o efektívnej vlastníckej štruktúre, ktorá prináša do futbalu rozvojový kapitál. Občianske združenia navyše nemajú dosť finančného kapitálu.
Na druhej strane existuje niekoľko veľkopodnikateľov, o ktorých sa vie, že investovali do futbalu: majiteľ TV JOJ Ivan Kmotrík do petržalskej Artmedie, spolumajiteľ Markízy Milan Fiľo do Ružomberka, privatizér Nafty Gbely Vladimír Poór do Trnavy. Je však otázkou, či futbal berú ako biznis alebo ako zábavu.
"Keď som pred rokmi začínal v šoubiznise, cítil som, že je to obrovský neobsadený priestor. Rovnaké pocity mám pri futbale. Beriem to ako podnikateľský projekt. Dobre som si to premyslel a zrátal," povedal pre SME ďalší významný aktér na slovenskej mediálnej scéne, spolumajiteľ Markízy a majiteľ Dukly Banská Bystrica Ján Kováčik.
Slovenskému futbalu sa zatiaľ vyhýbajú korupčné kauzy, aké zažíva Česká republika. Za Moravou podľa policajného odpočúvania funkcionári klubov robili dohody s rozhodcami na zmanipulo- vanie výsledkov niektorých zápasov prvej a druhej futbalovej ligy.
"V žiadnom prípade nemám podozrenie, že sa v našej prvej, či druhej lige obchoduje so zápasmi," odmietavo krúti hlavou sekretár SFZ Dušan Tittel.
Napriek tomu polícia podľa riaditeľa Úradu boja proti korupcii Jozefa Šáteka začala vo futbalovom prostredí "aktívne pracovať operatívnymi zložkami".