M. B., Prašník
FOTO - AUTOR
Listy vašich sliviek sú postihnuté hrdzou slivkovou (Transchelia pruni spinosae). Na vrchnej strane sa prejavuje vo forme drobných žltých škvŕn. V miestach ich výskytu na rube listov sa objavujú svetlohnedé kôpky letných spór (uredospóry) a neskôr, zvyčajne koncom leta, 2 až 3 milimetre veľké červenohnedé prášivé kôpky zimných spór (teliospóry). Huba prezimuje v štádiu uredospór, ktoré môžu na jar infikovať mladé listy sliviek. Pri skorej infekcii dochádza k predčasnému opadaniu listov.
Proti hrdzi slivkovej sa pravidelná chemická ochrana nevykonáva. V miestach častejšieho výskytu ochorenia možno aplikovať organické fungicídy účinné proti hrdziam (napríklad Dithane, Novozir, Polyram, Saprol).
Pri sejbe mrkvy som nasypal do riadkov aj granulovaný insekticíd, no napriek tomu jej korene poškodili drôtovce. Kde som urobil chybu?
G. V., Tvrdošovce
Neurobili ste chybu, problém je však v tom, že granulovaný prípravok účinkuje dva až tri mesiace a chráni rastliny prípadne ich korene pred pôdnymi škodcami v jarných mesiacoch. Vaša mrkva bola poškodená koncom leta, keď sú drôtovce veľmi aktívne a vtedy už účinok prípravku doznel. Z uvedeného vyplýva, že približne po troch mesiacoch by bolo treba ošetrenie zopakovať. Z hygienických dôvodov to však nie je prípustné, pretože korene mrkvy by boli kontaminované zvyškami účinnej látky. Odporúčam vám preto jednoduchšie riešenie - skorší zber mrkvy.
Ing. JURAJ MATLÁK