obdobia). Pri obstarávaní kvalitných stromčekov a kríkov sa treba rozhodnúť pre tvar, v ktorom ich chceme pestovať.
Prevažná časť záhrad má výmer do štyroch árov. Uprednostňujeme v nich nižšie pestovateľské tvary, aby sa zmestilo viac stromov na jednotku plochy. Výhodnejšie sú aj preto, že náklady na pestovanie sa znižujú (najmä na chemické ochranné látky), aj preto, že úspešne uplatníme mechanickú ochranu. Ošetrovanie a zber plodov sú pohodlnejšie (bez použitia rebríkov), čo vyhovuje najmä starším ľuďom. Lepšie sa robí aj prebierka plodov, čím sa zvýši ich kvalita.
Perspektívnym tvarom jabloní, hrušiek a čiastočne aj broskýň, sliviek a čerešní je štíhle vreteno. Pri jabloniach sa odporúča spon od 2,5 až 3 metra x 0,8 až 1,3 metra na podpníku M9 alebo na iných slabo rastúcich podpníkoch. Vo vyšších polohách severnejších oblastí sa odporúča spon 3 až 3,5 metra x 2,20 až 2,75 metra na podpníku MM 106 alebo na iných stredne silno rastúcich podpníkoch. Pri hruškách sa odporúča spon 3 až 3,5 x 1,25 až 1,5 metra na podpníku dula MC. Pri slivkovinách je vhodný spon 3 až 4 metra x 2 až 2,5 metra na slabo rastúcich vegetatívnych podpníkoch, napríklad St. Julien A, MY-KL-A, Ishtara-Ferciana a na ďalších medzidruhových hybridoch. Broskyne sa pestujú v spone 4 až 5 metra x 2 až 2,5 metra, najmä na podpníkoch BM-VA-1 a 2, Kando, MN-VS-1, Lesiborian a GF-305. Tvar štíhle vreteno sa úspešne uplatňuje najmä v Českej republike na podpníkoch z českého novošľachtenia P-HL-A až C alebo na podpníku Gisel a SL-64.
Ďalšími vhodnými tvarmi do záhrad sú voľne rastúce a vretenovité zákrpky v spone 4,5 až 5 x 1,5 až 2,5 metra pri jabloniach, pri hruškách 5 až 6 metrov x 3 až 5 metrov. Pre slivkoviny je najvhodnejší zákrpok s pyramidálne dutou korunou pri spone 5,5 až 6 metra x 3,5 až 4 metra. Pri broskyniach sa pestuje kotlovitá alebo dutá, ako aj voľne rastúca koruna.
V záhradkách doteraz ešte prevládajú tradičné výsadby štvrťkmeňov, vo väčších i polkmene ovocnín. Z umelých tvarov sa uplatňujú voľnejšie rastúce palmety a prácne variácie vretenových zákrpkov, predovšetkým vo forme ovocných stien (rôzne tvary kordónov a palmiet).
Životnosť ovocných stromčekov pestovaných v nízkych tvaroch na slabo rastúcich podpníkoch je do 20 rokov, na stredne silno rastúcich do 30 až 40 rokov. Dôležité je preto rozhodnutie, aké odrody budeme pestovať. Ekologicky hospodáriaci záhradkári uprednostňujú bezvírusové úrodné odrody (označované ako VF a VT), najmä odolné (rezistentné) alebo tolerantné proti niektorým závažným chorobám a iným škodlivým činiteľom.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.