Vývoj ovocných stromov v budúcom roku podporia viaceré opatrenia.
FOTO - ARCHÍV
Ešte pred mechanickým spracovaním pôdy treba vyklčovať suché, choré a prestarnuté stromy aj kríky. Na starších stromoch treba škrabákom a drôtenou kefou odstrániť aj rozpraskanú borku, prípadne lišajníky, machy a plodnice drevokazných húb. Vyrežeme aj konáriky so zámotkami a hálkami rôznych škodcov a konáriky s mumifikovanými plodmi. Uvoľnený a vyrezaný odpad čo najskôr spálime. Hneď po opadaní väčšiny listov je za priaznivého počasia účelný dôkladný postrek ovocných drevín niektorým mednatým fungicídom. Je to účinné opatrenie nielen proti kučeravosti listov broskýň, ale aj proti širšej skupine hubových a bakteriálnych chorôb. Vyžadujú si ho najmä kôstkoviny, no efektívne je aj pre jadroviny. Postrekujeme vyšším tlakom a dbáme, aby celý povrch dreviny bol obmytý. Z kmeňov stromov odstránime staré lapacie pásy na obaľovača jablčného a nahradíme ich novými pásmi na zachytenie samičiek piadiviek. V záhradkách je dôležité dôkladne vyhrabať a skompostovať alebo spáliť opadané lístie. Účinné je aj jeho zapracovanie do pôdy.
Jesenné obdobie je vhodné na úpravu pôdneho obsahu prijateľných živín a vápnenie. Dávky by sa mali riadiť agrochemickým rozborom pôdy. Maštaľný hnoj a iné organické hnojivá aplikujeme každý tretí až štvrtý rok v množstve 40 až 70 kilogramov na 10 štvorcových metrov. Na stanovištiach s prejavmi chlorózy rastlín aplikujeme 0,5 kilogramu síranu železnatého (zelenej skalice) a 0,3 kilogramu síranu horečnatého (horkej soli) na 10 štvorcových metrov. Ťažké pôdy môžeme odľahčiť pieskom alebo zvetraným uhlím, ľahké pôdy zhutniť ílovými materiálmi, vrátane rybničného bahna. Tieto substráty zapracúvame do pôdy rýľovaním alebo orbou, v okolí kmeňov a kríkov okopaním.
Výsadbu a podsádzanie robíme až do nástupu silnejších mrazov. Pripravujeme výsadbové jamy pre jarnú výsadbu stromčekov. Do správne pripravenej pôdy napicháme mierne šikmo odrezky ríbezlí. Majú mať dĺžku 0,15 až 0,20 metra, vzdialenosť v riadku približne 0,10 až 0,15 metra a nad pôdou má byť iba jeden púčik.
V malých záhradkách ostatné dreviny, okrem drevitých bobuľovín, už nerežeme. Ak je nevyhnutné niektorý konár odstrániť, reznú ranu hneď zahladíme a zatrieme buď štepárskym voskom, alebo stromovým balzamom. Koncom jesene bielime kmene a spodné časti kostrových konárov 15- až 20-percentným haseným vápnom. Tam, kde nie je spoľahlivé oplotenie montujeme na kmene mladých stromov chránidlá, alebo ich obalíme bielym papierom.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.