Môj syn mal 1-izbový byt mimo Bratislavy, nevesta 2-izbový byt v Bratislave, ktorý vlastnila niekoľko rokov pred vydajom. Oba byty predali a kúpili si väčší v meste na strednom Slovensku. Berie sa pri rozvode do úvahy, že nevesta vložila do kúpy väčšieho bytu viac peňazí, a tak má nárok na viac než polovicu hodnoty súčasného bytu? Je pravda, že súdnou cestou je možné potvrdiť vlastníctvo polovice nového bytu napríklad v prípade exekúcie, čím by táto polovica zostala nedotknutá?
Mária H.
Vo svojej otázke neuvádzate všetky skutočnosti potrebné na určenie vlastníctva nového bytu, predpokladám však, že vaša otázka smeruje k vyporiadaniu práv k tomuto bytu po rozvode, ak je tento byt v bezpodielovom spoluvlastníctve oboch manželov. V prípade, ak váš syn a jeho manželka nadobudli byt do podielového spoluvlastníctva, alebo ak je tento byt vo vlastníctve len jedného z nich, potom nebude mať rozvod na tento stav žiadny vplyv.
Ak váš syn s nevestou nadobudli nový byt počas trvania ich manželstva a na jeho nadobudnutie použili čo aj len sčasti prostriedky z bezpodielového spoluvlastníctva manželov, potom tento byt nadobudli do bezpodielového spoluvlastníctva manželov, a to aj v prípade, ak na jeho kúpu použili z väčšej časti prostriedky z výťažku predaja bytu patriaceho do výlučného majetku vašej nevesty.
Prípadným rozvodom manželstva zanikne aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, a preto bude potrebné vykonať jeho vyporiadanie. Pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké, každý z manželov je však oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok. Z uvedeného vyplýva, že aj vaša nevesta bude pri vyporiadaní oprávnená požadovať náhradu toho, čo sa z jej výlučného majetku použilo na nadobudnutie nového bytu do bezpodielového spoluvlastníctva manželov (rovnako aj váš syn). Za výlučný majetok vašej nevesty možno považovať aj výťažok z predaja bytu, ktorý bol jej výlučným vlastníctvom. Pri vyporiadaní bezpodielového spoluvlastníctva manželov sa ďalej prihliada na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí.
Bezpodielové spoluvlastníctvo možno vyporiadať dohodou manželov, a ak k nej nedôjde, vyporiadanie vykoná na návrh niektorého z manželov súd. Ak nedôjde k vyporiadaniu bezpodielového spoluvlastníctva manželov dohodou ani do troch rokov odo dňa jeho zániku a ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nevyporiada na návrh podaný do troch rokov odo dňa jeho zániku ani súd, potom platí nevyvrátiteľná právna domnienka, že sa manželia vo vzťahu k hnuteľným veciam vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich výlučne ako vlastník užíva veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti, a že ostatné hnuteľné veci a všetky nehnuteľnosti sú v podielovom spoluvlastníctve manželov s rovnakými spoluvlastníckymi podielmi.
Čo sa týka druhej otázky, ak je nový byt v bezpodielovom spoluvlastníctve vášho syna a jeho manželky, súd nemôže počas trvania bezpodielového spoluvlastníctva manželov rozhodnúť o tom, že jeden z manželov vlastní polovičný spoluvlastnícky podiel k tomuto bytu. Tento byt môže pripadnúť do výlučného vlastníctva jedného z manželov alebo do podielového spoluvlastníctva oboch manželov až po zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov na základe jeho vyrovnania. Bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zaniká zánikom manželstva. Za trvania manželstva môže bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zrušiť len súd na návrh niektorého z manželov, ak sú na to závažné dôvody. Okrem toho súd zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, ak jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť, a to na návrh, ktorý je oprávnený podať ten z manželov, ktorý toto oprávnenie nezískal. V prípade, ak majú toto oprávnenie obaja manželia, môže návrh podať ktokoľvek z manželov.
Osobitným zákonným dôvodom zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov počas trvania manželstva je právoplatný výrok súdu o uložení trestu prepadnutia majetku jednému z manželov, ako aj vyhlásenie konkurzu na majetok jedného z manželov.