Mám 43-ročnú sestru, je 15 rokov vydatá, deti nemajú. Navštevujeme sa veľmi zriedkavo, možno aj preto, že s jej mužom som si nikdy nerozumela. Minulý týždeň som sa však ku nej vybrala, lebo nedávno mala narodeniny, a keď som jej telefonicky blahoželala, zdala sa mi smutná. Myslela som si, že je nešťastná z toho, že si už jeden a pol roka nevie nájsť zamestnanie, tak som ju chcela prísť trochu povzbudiť. Bola som prekvapená, v akom stave som ju našla. Utrápenú, smutnú, najmenej o10 kíl tučnejšiu a bez akéhokoľvek sebavedomia. Keď som na ňu zdvihla hlas, čo sa to s ňou deje, dozvedela som sa šokujúcu vec - manžel ju už dlhé roky mláti. Vraj úplne bez dôvodu, vždy, keď si čo len trochu vypije. Nikomu o tom nikdy nehovorila, jednak sa hanbila, jednak on sa jej vyhráža, nech sa vraj len opováži sťažovať. Sestra sa cíti veľmi zle, myslí si, že by potrebovala psychiatrickú pomoc, ale na to sa vôbec neodváži. V ich meste sa to vraj hneď rozšíri. Sestra nevidí zo svojej situácie žiadne východisko. Nedokáže si nájsť prácu, hoci má vysokoškolské vzdelanie, nestretáva sa takmer s ľuďmi, len sedí doma a vyjedá chladničku. Snažila som sa ju presvedčiť, aby od manžela čo najrýchlejšie odišla (na čas by mohla bývať aj u mňa) a našla si prácu. Sestre sa to však zdá nemožné, nedokáže si to vôbec predstaviť. Akoby mala hmlu pred očami. Bojím sa o ňu, že si niečo urobí.
Čo by som mala robiť? Ako ju mám presvedčiť, že musí od neho odísť, že sa toho nemá báť? Ako jej zdvihnúť sebavedomie? Na koho by sa mala obrátiť tak, aby sa jej muž o tom nedozvedel? Danica
Netreba sa hádam siahodlho rozpisovať o tom, čo je to domáce násilie, veľa sa v posledných rokoch na Slovensku o tom hovorí, píše a veľa sa tiež urobilo. Pracuje tu viacero mimovládnych organizácií, ktoré poskytujú psychologické a právne poradenstvo i praktickú pomoc, podľa možností až po azylové ubytovanie. Pokročili sme aj v oblasti legislatívy. Zatiaľ čo pred časom sa väčšina trestných oznámení na násilníckych partnerov skončila konštatovaním, že nie je možné nič robiť (keďže sa ešte nič "hmatateľné" nestalo, a teda nejde o trestný čin), od roku 2002-2003 máme celý komplex zákonov, ktoré pokrývajú občianske i trestné právo a dávajú možnosť páchateľov domáceho násilia trestne stíhať, alebo umožňujú dosiahnuť ich "vylúčenie" zo spoločnej domácnosti s obeťou (obeťami). Ako dôsledok tejto zmeny sa hneď v prvom roku zvýšil počet trestne stíhaných páchateľov pre trestný čin týrania blízkej a zverenej osoby až 7-krát!
Nie vždy však obete chcú, aby ich partner, manžel alebo iný príbuzný bol trestne stíhaný. Chceli by, aby sa "len" polepšil. Často si navrávajú, že by pomohlo, keby mu niekto dohovoril, žiaľ, toto vôbec nefunguje.
Týraná žena je v situácii, keď už ani sama nevie, čo sa robí. Akokoľvek sa zachová, výsledok je rovnaký - výbuch zlosti, škandál, bitka. Násilie však nemusí byť len fyzické alebo sexuálne. Môže ísť o nenápadné (pre okolie) formy psychického nátlaku, vydierania, ponižovania, obmedzovanie financií (pritom ale zvyšovanie požiadaviek na zabezpečenie domáceho komfortu) a sociálnu izoláciu, keď násilník "odstrihne" svojej obeti všetky rodinné a spoločenské vzťahy, takže sa nemá na koho obrátiť, poradiť sa a získať iný pohľad na svoju situáciu. Aj preto obete postupne preberajú skreslený pohľad na seba, obviňujú sa, že sú samy na vine a vonkoncom sa už nevyznajú vo svojej situácii a v sebe. Naozaj, "akoby mali hmlu pred očami".
Pre nich sú tu služby poskytované špecializovanými organizáciami, ktoré dokážu obetiam domáceho násilia pomôcť, aby sa zorientovali v tom, čo sa deje s nimi, s ich vzťahom a rodinou, aby si sformulovali svoj cieľ, spoznali spôsoby a cesty, ako vyjsť z bludného kruhu, a ak treba, poskytnú právnu pomoc (poradenstvo, zastúpenie) a azylové ubytovanie.
Takéto organizácie pracujú po celom Slovensku bezplatne a diskrétne, nebezpečenstvo následkov prezradenia si dobre uvedomujú a svojich klientov pred ním chránia.
Okrem viacerých organizácií na pomoc obetiam domáceho násilia pracujú vo všetkých krajských mestách aj pobočky občianskeho združenia Pomoc obetiam násilia, ktoré poskytuje psychologické, právne a sociálne poradenstvo obetiam trestných činov - medzi nimi až v 60 percentách obetiam domáceho násilia.
Vaša sestra môže zatelefonovať na zvýhodnené číslo 0850 111321 a tam sa dozvie o ďalších možnostiach - kde, kedy, akým spôsobom môže kontaktovať (osobne alebo telefonicky) zariadenie, ktoré jej najviac vyhovuje svojou lokalitou a zameraním.
Najdôležitejšie je nájsť dosť síl na prvý krok. V tom by ste sestre mohli pomôcť. Ak neviete ako, sama sa môžete poradiť v uvedených organizáciách.