o Netradičnú výstavu starých rádií a gramofónov, nazvanú Historické ucho, otvorili v priestoroch požiarnej zbrojnice v Novej Dubnici. Keďže v zbrojnici sa konajú aj rokovania mestského zastupiteľstva, termín najbližšieho zasadnutia odložili až po skončení výstavy, ktorá trvá do nedele. Návštevníci môžu na výstave vidieť až 170 rôznych starožitných rádií, gramofónov, kamier a inej techniky. Výstavu zorganizoval miestny vášnivý rádioamatér Ladislav Sjekel, ktorý sa zbieraním starožitnej zvukovej techniky zaoberá už 15 rokov. Za najvzácnejší exponát považuje gramofón americkej výroby z roku 1904, za ktorý zaplatil 6000 korún. Väčšinu vzácnych rádií však našiel vyhodených na smetisku alebo kúpil na inzerát či dostal od známych. "Veľmi si cením aj gramofón, ktorý som včera dostal od Paľa Hammela," povedal Sjekel. Spevák, ktorý výstavu včera otváral, zberateľovi totiž venoval gramofón, na ktorom ešte ako dieťa počúval prvé platne.Výstava historické ucho sa v Novej Dubnici koná už štvrtý rok a je jediná svojho druhu na Slovensku. Ladislav Sjekel hovorí, že budúci piaty ročník by už mal byť vo veľkom štýle. "Chcem osloviť aj ostatných zberateľov starožitnej techniky z celého Slovenska a urobiť spoločnú výstavu," hovorí. Podľa primátora Novej Dubnice Jána Šušaníka znamená takáto výstava pre mesto veľa. "Nová Dubnica totiž vo svojej päťdesiatročnej histórii nemá veľa tradícií a táto výstava jednu z nich zakladá," myslí si.
BRATISLAVA
o Slovenské a české filmové plagáty z rokov 1959 až 1989 predstavuje výstava v Dvorane ministerstva kultúry na Námestí SNP v Bratislave. Ako informovala Simona Nôtová-Tušerová zo Slovenského filmového ústavu, výstava Flashback (Český a slovenský filmový plagát 1959 - 1989) priblíži do 28. novembra takmer dvesto plagátov od tridsiatich českých a slovenských autorov.
Autori výstavy - SFÚ, Slovenská národná galéria a Múzeum umenia Olomouc sa snažili vybrať to najlepšie z tvorby filmových plagátov od konca 50. rokov až do pádu komunizmu. Najstaršiu generáciu tvorcov českého a slovenského filmového plagátu, ktorá debutovala v 60. rokoch, na výstave zastupujú Rudolf Altrichter, Jiří Balcar, Karel Vaca, Karel Teissig, Zdeněk Palcr, Jan Kubíček, Ever Alexander Púček a Zdeněk Ziegler. Mená Mariána Čunderlíka, Libora Fáru, Zdeňka Kaplana, Karla Machálka, Ivana Štepána a Josefa Vyleťala reprezentujú obdobie 60. rokov, ktoré je na výstave zastúpene najpočetnejšie. V tvorbe filmových plagátov podobne ako v iných umeleckých odvetviach znamenalo zlatú éru. Výstava predstaví aj celý rad tvorcov, ktorých výrazný nástup zaznamenali nasledujúce dve desaťročia. Z popredným grafikov 70. a 80. rokov napríklad Vratislava Hlavatého, Karla Laštovku, Karla Saudka, Antonína Sládka, či Olgu Poláčkovú-Vyleťalovú. Prevažná väčšina exponátov výstavy Flashback bola zapožičaná z olomouckej súkromnej zbierky Libora Gronského.
o Dizajnové kartónové obaly mladých rakúskych talentov vystavuje Rakúske kultúrne fórum v Bratislave. Výstava Young austrian packaging design je výberom najlepších prác druhého ročníka rakúskej národnej súťaže Pro Carton New Design Award Austria 2004 pre mladých dizajnérov. V kategórii Obaly 2004 zaujal porotu Phillipp Prause s návrhom Twistboxu a v kategórii Iné kartónové aplikácie vyhrala mladá dizajnérka Birgit Holzweber s návrhom skladateľnej vázy.
Výstava potrvá do 29. októbra.
(sita, tasr, mp)