1Odvetrané zatepľovacie systémy
Existujú napríklad odvetrané zatepľovacie systémy. Ich základným princípom pri zateľovaní fasád je umožniť bezproblémový odvod vodných pár z obvodového plášťa, prenikajúcich zvnútra.
Pri tomto spôsobe zateplenia sa na fasádu pripevnia zvislé lišty. Me-dzi ne sa osadí tepelná izolácia, ktorá môže byť prilepená alebo mechanicky prichytená úchytkami. Na zvislé lišty sa prichytia vodorovné laty
a na ne sa pripevní vonkajší obklad.
Pri týchto zatepľovacích systémoch sa používajú suché montážne procesy, preto sa dajú použiť aj v zime. Vytvára sa na nich samostatná tepelnoizolačná vrstva oddelená od povrchovej vrstvy vzduchovou me-dzerou. Vzduchová medzera umožňuje účinné odvetranie fasády pri súčasnom zachovaní hodnoty tepelnej izolácie. Zvyčajne sa ako tepelná izolácia používajú minerálnovláknité dosky.
2Pozor na tmavé omietky
Polystyrén sa tiež nehodí pod akúkoľvek fasádu. Zásadnú chybu robia tí, ktorí ho používajú pod omietky tmavších farieb. Pôsobením väčšej koncentrácie tepla sa pod nimi polystyrén znehodnocuje - postupne sublimuje.
3Kde vziať financie na novú fasádu
Mnoho nájomníkov v bytových domoch sa sťažuje na zimu, prípadne vysoké účty za energie. Radi by svoj dom zateplili, nemajú na to však dostatok prostriedkov. Zaujímavou cestou na vyriešenie problému, z čoho vziať financie na novú fasádu domu a jeho zateplenie, môžu byť aj strešné nadstavby. Ak bývate dome, ktorý má nevyužité podkrovie alebo plochú strechu, skúste sa poradiť s odborníkmi. Jednak sa vo vašom dome pribudnutím ďalších majiteľov či užívateľov bytov zvýši príjem do fondu opráv a údržby, nový investor často realizuje aj prestavby technických rozvodov (stúpačky), výťahov alebo zrekon-štruuje zároveň fasádu z vlastných prostriedkov. n