"Pre bývalé štátne monopoly je stále zásadné udržať náklady na prevádzkovanie pevných liniek pod kontrolou prostredníctvom zmluvných príjmov a zároveň dosiahnuť rovnováhu medzi trhovou pozíciou a ziskovosťou mobilného segmentu," povedal analytik agentúry Fitch Arkadiusz Wicik.
Fitch odhaduje, že bývalým monopolom zostane 60- až 80-percentný trhový podiel v oblasti pevných liniek. Liberalizácia by nemala ohroziť ani ich najsilnejšiu pozíciu na poli lokálnych hovorov s možným až 80-percentným podielom v strednodobom časovom horizonte. Podobne sa situácia vyvinula aj na západe Európy, kde otvorenie trhu postúpilo podstatne ďalej.
Agentúra očakáva, že vysoké ceny hovorov, s výnimkou lokálnych, budú aj naďalej klesať, čo môže negatívne ovplyvniť marže bývalých štátnych monopolov. Tie však budú naďalej doplácať na odchod zákazníkov k mobilnej konkurencii. "Všetky štyri stredoeurópske bývalé štátne monopoly však vlastnia mobilné prevádzky, ktoré vyrovnajú pokles tržieb z prevádzky pevných liniek," uviedla agentúra.
Stredoeurópske bývalé štátne monopoly vrátane spoločností Telekomunikacja Polska, Matáv, Českého Telecomu a Slovak Telecomu v posledných rokoch úspešne reorganizovali svoje prevádzky pevných liniek. Väčšinou vďaka výraznej redukcii pracovnej sily znížili prevádzkové náklady a začali pracovať na zlepšení služieb pre zákazníkov.
Reštrukturalizáciu podporili zahraniční strategickí investori. Medzi najväčších patria Deutsche Telekom a France Telecom. Bez strategického zahraničného akcionára už funguje len Český Telecom. To by sa však malo podľa plánov českej vlády v budúcom roku zmeniť. (dc, sita)