BRATISLAVA - Čerství vysokoškoláci, ktorým sa podarilo uspieť na prijímačkách, majú naďalej nárok na niektoré prídavky a poistenia od štátu. Rodičia môžu na nich naďalej poberať daňový bonus a rodinné prídavky.
Nie všetci ešte vedia, kde o prídavky žiadať, a obracajú sa aj na Sociálnu poisťovňu. Lýdia Výborná z poisťovne upozorňuje, že tá od januára nevypláca prídavok na dieťa a ani nemôže poskytovať informácie o nároku na túto štátnu sociálnu dávku. Prídavky na deti majú na starosti nové Úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Ich zoznam a presné telefónne čísla sú na internete na www.upsvar.sk.
"Sociálna poisťovňa posudzuje nároky na rodičovské príspevky vzniknuté pred prvým novembrom 2002, ktoré môžu byť uplatnené najneskôr do 31. októbra 2005," hovorí Výborná. Komu vznikol nárok na rodičovské príspevky po novembri 2002, musí sa už obrátiť na úrady sociálnych vecí.
Stredoškoláci, ktorým sa nepodarilo na prijímačkách na vysokú školu uspieť, už nároky na dávky ani poistenie od štátu nemajú. Stratili ich 31. augusta, dovtedy za nich štát platil zdravotné poisťovne a rodičia dostávali prídavky na deti a mohli si uplatniť daňový bonus. "Na účely priznania daňového bonusu sa posudzuje nezaopatrenosť dieťaťa," povedal hovorca ministerstva práce Peter Papánek. Nezaopatreným dieťaťom je iba dieťa do ukončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do 25 rokov, ak študuje.
Rozdiel medzi úspešnými a neúspešnými absolventmi nie je pri nemocenskom a dôchodkovom poistení, ani pri poistení v nezamestnanosti. Štát tieto poistenia za študentov neplatí, od 16 rokov si ich môžu platiť dobrovoľne.
(haj)
Nároky nových vysokoškolákov
Až do ich 25 rokov sa ďalej považujú za nezaopatrené dieťa a majú nárok na viaceré výhody:
- štát za nich platí zdravotné poistenie (neplatí ho vtedy, ak už majú jeden vysokoškolský diplom a študujú na ďalšej vysokej škole),
- rodičia dostávajú prídavky na deti a môžu si uplatniť daňový bonus, rovnako si môžu znížiť odvody na dôchodkové poistenie o 0,5 percenta za každé nezaopatrené dieťa (opäť je podmienkou, že dieťa študuje na prvej vysokej škole a má menej ako 25 rokov),
- majú nárok pracovať na dohodu o brigádnickej práci študentov.
Nároky bývalých stredoškolákov
Kto neuspel na prijímačkách na vysokú školu, stráca štatút študenta a nárok na viaceré výhody, tie pretrvali len do konca augusta,
Ak sa takýto absolvent prihlási na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, má nárok na niektoré príspevky, napríklad na absolventský príspevok 1500 korún. Nemá nárok na dávku v nezamestnanosti, ale môže mu vzniknúť nárok na dávku v hmotnej núdzi, pričom, ak nemá žiadny príjem, resp. má príjem do výšky minimálnej mzdy, posudzuje sa jeho nárok na túto dávku spoločne s ďalšími členmi domácnosti.
Absolventská prax trvá najviac šesť mesiacov, dohodu o jej vykonávaní však možno uzavrieť aj opakovane. Absolvent môže za týždeň odpracovať 20 hodín, má nárok na voľno, za prax dostane mesačne 1500 korún, jeho zamestnávateľ 1000 korún. Po dvoch mesiacoch praxe má absolvent nárok na 10-dňové voľno.
Ak sa prihlási na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny, štát bude za neho platiť zdravotné poistenie, nie však starobné a ani nemocenské poistenie. To si môže platiť dobrovoľne, najmenej zo sumy vo výške minimálnej mzdy, ktorá je teraz 6500 korún, na nemocenské poistenie teda najmenej 286 korún a na dôchodkové najmenej 1869 korún mesačne. Keď si začne platiť poistenie na dôchodok, musí rátať s tým, že sa bude v priebehu budúceho roka rozhodovať aj o tom, či vstúpi do druhého piliera dôchodkovej reformy. Vtedy polovica odvodov nezostane Sociálnej poisťovni, ale odíde na jeho osobný účet v dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
Ak sa takýto absolvent neprihlási na úrade práce, musí si sám platiť zdravotné poistenie, a to najmenej zo sumy vo výške 3000 korún, teda najmenej 420 korún mesačne.
Rodičia stratili po 31. auguste nárok na prídavky na deti aj na daňový bonus 4800 korún ročne a na zníženie odvodov o pol percenta. Musia to oznámiť zamestnávateľovi.