Jazda v aute predstavuje pre dieťa väčšie riziko ako pre dospelého. Detské telo je menšie a ľahšie a pri prudkom brzdení alebo náraze správa inak ako telo dospelého. Mnohí ľudia sú presvedčení o tom, že pri kolízii dieťa ochránia, keď ho držia v náručí alebo na kolenách. No ani najväčšia materinská láska neprekoná fyzikálne zákony: pri náraze v rýchlosti 50 km za hodinu sa totiž dvadsaťkilové dieťa premení na šesťstokilogramovú strelu, ktorú v náruči neudrží nikto. Náraz na prekážku v tejto rýchlosti má na dieťa taký účinok ako pád z tretieho poschodia.
Život nepripútaného dieťaťa riskujete už pri rýchlosti 20 km za hodinu. Pri dopravnej nehode má 25-krát vyššiu šancu, že zomrie, než jeho pripútaný spolujazdec.
Dieťa ako-tak pasuje na bežné sedadlo s bezpečnostným pásom až od veku približne 8 rokov a hmotnosti nad 25 až 35 kg. Jediným riešením pre mladšie deti je riadne pripevnená detská bezpečnostná sedačka.
Z hľadiska štatistiky je v aute najbezpečnejšie zadné sedadlo na pravej strane za spolujazdcom. Hoci detské autosedačky nie sú dokonalé, predsa len poskytujú určitú ochranu. Použitie zádržných systémov prispôsobených hmotnosti dieťaťa znižuje riziko jeho zranenia až o 70 percent.
Kedy začať používať autosedačku
V autosedačke možno voziť aj novorodencov. No u nedonosených detí a detí s nízkou pôrodnou váhou, môže dôjsť po dlhšom čase strávenom v autosedačke k dýchacím problémom. U niektorých novorodencov už po jednej hodine. Preto je dobré v prvých mesiacoch života obmedeziť vozenie dieťaťa autom. Ak je to nutné, tak je lepšie sedieť pri bábätku a dohliadať naň. Autosedačku používajte len na transport autom, nie na kŕmenie či spánok.
Kategórie detských sedačiek
Bezpečnostné záruky poskytuje len vhodne zvolená, správne namontovaná a adekvátne používaná sedačka. Hlavnými kritériami sú rozmery a váha dieťaťa.
0 / 0+: do 10 resp. 13 kilogramov (ešte nesediaci dojčence). Je to tapacírovaná vanička s popruhmi v tvare Y. Montuje sa na predné alebo zadné sedadlo proti smeru jazdy. Na predné sedadlo len ak má deaktivovaný airbag. Do tejto skupiny patria i špeciálne tašky, v ktorých je dieťa pripútané popruhmi a možno ich ešte pripútať bezpečnostnými pásmi pre dospelých. Taška leží na sedadlách naprieč v smere jazdy.
I: od 9 do 18 kilogramov (deti do 4 rokov). Dieťa sedí v smere jazdy v sedačke, ktorá je k zadnému sedadlu pripevnená bezpečnostnými pásmi pre dospelých (alebo systémom Isofix). V sedačke je dieťa pripútané ďalším päťbodovým bezpečnostným pásom, ktorý drží ramená dieťaťa (2 body), boky (2 body) a rozkrok (1 bod). Autosedačky tejto skupiny bývajú často doplnené rôznymi ochrannými štítmi.
II a III: od 15 do 36 kilogramov (deti od 4 do 12 rokov). Bývajú to sedáky bez operadla, ktoré umožňujú dieťaťu pohodlne a bezpečne sedieť na zadnom sedadle. Sedák bez operadla zvýší dieťa do správnej pozície tak, aby mohlo použiť pásy pre dospelých. Sedák musí byť o sedadlo pripevnený tak, aby zotrvačná sila pri náraze nespôsobila jeho posun.
Viacrozsahové sedačky - rastú spolu s dieťaťom, ale je potrebné prestavovať ich podľa potreby.
Chýbajúca kategória
Legislatíva nerieši zádržné systémy pre osoby s váhou medzi 36 a 50 kg. V tejto hmotnostnej kategórii sa pohybujú deti od 3. do asi 6. triedy. Môžu mať vyššiu hmotnosť než 36 kg, ale nemajú vek a nemusia mať ani výšku 150 cm, ktorá je podmienkou na správne nasadenie bezpečnostných pásov bez ohrozenia krku. Ako tieto deti bezpečne prepravovať, nie je určené.
Ako vybrať správnu autosedačku
Autosedačku kupujte vždy s dieťaťom, pre ktoré je určená. Ak je to možné, pristavte si k predajni aj svoje auto.
Overte si, či výrobcom odporúčaný spôsob pripevnenia autosedačky je kompatibilný s vaším vozidlom (dvojbodové či trojbodové bezpečnostné pásy pre dospelých).
Skontrolujte, či má výrobok homologačnú značku (ECE-R 44-03). Informáciá musí obsahovať i návod na inštaláciu a používanie.
Overte si, že rozumiete každému kroku, ktorý se viaže k montáži autosedačky do vozidla.
Pod dohľadom predávajúceho skúste sedačku namontovať do svojho vozidla. Ak to nejde, alebo ide s problémami, zvoľte inú značku autosedačky.
Sedačku nechajte vyskúšať aj dieťaťom: zistite, či mu nie je úzka, alebo tvrdá, či sa mu pohodlne sedí a či vyhovuje uhol sedenia. Ak je dieťaťu pohodlná, nebude proti nej počas jazdy protestovať.
Najdôležitejšie je však zistiť, či hlava dieťaťa nepresahuje opierku autosedačky, či bezpečnostné pásy nevedú cez krk dieťaťa a či je dieťa pevne pripútané.
Nezabudnite si vyskúšať zapínanie a rozopínanie pásov.
Ak má autosedačka snímateľný poťah, musia byť na ňom aj odporučené symboly údržby. Vyskúšajte si aj manipuláciu s poťahom.
Auto vhodné k sedačke
Autosedačku možno pripevniť do každého auta vybaveného bezpečnostnými pásmi. Novším spôsobom na ukotvenie detskej autosedačky je systém Isofix, ktorý nedovolí pripevniť sedačku nesprávne. Prepojí sedačku pomocou pevných popruhov, ktoré sú na krajných sedadlách vzadu o kotvové body na karosérii. Tento systém môže byť namontovaný aj na predné sedadlo, avšak len na tie modely áut, v ktorých sa dajú deaktivovať čelné a bočné airbagy u spolujazdca.
Niektoré nové modely áut kombinujú systém Isofix (kotvové body na karosérii) s ďalším kotvovým bodom v streche batožinového priestoru. Vedie tam špeciálny popruh na hornej časti autosedačky. Výrazne to obmedzuje pohyb autosedačky pri náraze. Nevýhodou Isofixu je malé rozšírenie automobilov s týmto systémom a vyššia cena detského zádržného systému s tímto pripevnením.
Autosedačky z druhej ruky
Kúpe autosedačky v second-hande sa vyhnite. Môže byť poškodená alebo oslabená po nehode. Poškodenie nemusí byť na prvý pohľad viditeľné, ale sedačka tým úplne prestáva plniť svoju ochrannú funkciu.
Bez originálneho návodu na použitie sa nemôžete uistiť, že ju používate správne. Okrem toho, staršie typy sedačiek nemusia spĺňať aktuálne štandardy. Sedačka by mala mať označenie "E", teda EU 44.03.
Ak musíte siahnuť po autosedačke z druhej ruky, urobte tak len vtedy, ak si môžete byť absolútne istí jej históriou, ak k nej dostanete aj pôvodný návod a ak nie je veľmi stará. Kým autosedačku kúpite, poriadne si vyskúšajte jej odolnosť, uistite sa že je vhodná na váhu a výšku vášho dieťaťa a že ju možno dobre upevniť vo vašom vozidle.
Dobrá rada
* Automobilky väčšinou autosedačky nevyrábajú, len v licencii doplnia existujúce kvalitné autosedačky vlastným logom a predajú ich tak za vyššiu cenu. Zistite u predajcu, v akej licencii "originálnu" autosedačku vyrábajú, a kúpte si ju bez prirážky za vyšité logo značky auta, priamo u špecializovaného predajcu autosedačky.
* Pri kúpe autosedačky si vyskúšajte jej upevnenie do vozidla napríklad v autosalóne. Rada pre šetrných - zájdite do autosalónu, dajte si predviesť konkrétny typ sedačky, skúste upevnenie a kúpte ju za lepšiu cenu inde.
* Nie je vhodné dávať dieťa do sedačky v zimnom oblečení. Aby boli popruhy účinné, musia priliehať pevne. Je vhodnejšie zakryť pripásané dieťa dekou alebo kabátom (ponad popruhy).
* Sedačku skupiny 0, alebo 0+ s pripevnením proti smeru jazdy môžete okrem pripevnenia trojbodovým pásom zaistiť aj tak, že k nej prisuniete predné sedadlo spolujazdca.
* Ak máte dieťa so zvláštnymi potrebami, konzultujte výber vhodného typu autosedačky s lekárom. Najmä ak je dieťa napojené na nejaké prístroje. Väčšina autosedačiek je vhodná aj pre deti so zvláštnymi potrebami.
* Keď si dieťa rozopína bezpečnostné pásy, treba mu vysvetliť, načo pásy sú, a dať mu na hranie niečo iné. Našťastie, toto obdobie trvá len krátko a dieťa z neho rýchlo vyrastie. Nie je vhodné akýmkoľvek spôsobom zabezpečovať pásy proti jednoduchému otvoreniu. Môže sa to vypomstiť v krízovej situácii.
Čo hovoria normy
Zádržný systém je príslušenstvo vozidla, ktorého spôsobilosť schvaľuje ministerstvo dopravy. Aby sedačku ministerstvo schválilo, musí mať osvedčenie o homologácii (overenie o zhode) s predpisom EHK OSN ECE-R 44-03.
Materiál sedačky nesmie byť horľavý, toxický, musí mať určité mechanické rozmery, nesmie mať ostré výčnelky, kovové časti musia odolávať korózii, popruhy musia mať istú pevnosť a rozmery, pracky zas dostatočnú životnosť a podobne. Sedačka musí vykazovať schopnosť tlmiť náraz - dôležitým údajom je absorpcia energie.
V zahraničí sú sedačky nevyhnutné
Miesto vedľa vodiča je pre dieťa každého veku rizikové. V mnohých krajinách vrátane Slovenska zákon zakazuje, aby na mieste spolujazdca sedelo dieťa do 12 rokov (inde do 10 rokov) alebo osoba vysoká do 150 cm, ak nepoužíva pre ňu určený bezpečnostný systém. Zákony väčšiny štátov nariaďujú používanie autosedačiek. Skúsenosti hovoria, že po zavedení povinného používania detských autosedačiek začiatkom 90. rokov úmrtnosť detí pri dopravných nehodách výrazne poklesla.
Slovenská republika
Dieťa do 12 rokov a osoby nižšie ako 150 cm nesmú sedieť na prednom sedadle, ak nepoužívajú pre ne určený bezpečnostný systém. Bežné trojbodové bezpečnostné pásy za vhodný systém považovať nemožno.
Rakúsko
Deti do 12 rokov alebo do 150 cm smú cestovať na prednom sedadle len ak použijú schválený zádržný systém vhodný na rozmery a váhu dieťaťa.
Nemecko
Deti do 12 rokov alebo do 150 cm nesmú cestovať na prednom sedadle, pokiaľ nesedia v autosedačke. Pokiaľ sedia vzadu, musia byť v autosedačke, ak je vo vozidle. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých vo vozidle.
Belgicko
Deti do 3 rokov musia cestovať v sedačke, ak je k dispozícii. Deti do 11 rokov musia cestovať vo schválenom zádržnom systéme. Deti do 12 rokov nesmú sedieť na prednom sedadle, ak nesedia v špeciálnej detskej sedačke. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých vo vozidle.
Luxembursko
Deti do 12 rokov alebo do výšky 1,5 metra sediace vpredu musia byť v chránenom sedadle. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých vo vozidle.
Švajčiarsko
Deti do 7 rokov nesmú cestovať na prednom sedadle, pokiaľ nepoužijú vhodnú a primeranú ochranu. Bezpečnostné pásy sú povinné pre pasažierov na predných sedadlách.
Poľsko
Deti do 10 rokov nesmú sedieť na prednom sedadle, pokiaľ nepoužijú predpísané zabezpečenie. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých vo vozidle.
Maďarsko
Deti smú sedieť na prednom sedadle za predpokladu, že sedia v bezpečnostnej sedačke alebo majú viac než 150 cm a 12 rokov. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých vo vozidle.
Írsko
Deti smú cestovať na predných sedadlách a detská sedačka pre deti do 12 rokov sa odporúča, ale nie je povinná. Všetci musia používať bezpečnostné pásy, ak sú vo vozidle. Vodič je právne zodpovedný za to, že sa ubezpečí, že pasažieri do 17 rokov sú pripútaní a deti do 4 rokov použijú sedačku.
Francúzsko
Deti do 10 rokov nesmú sedieť na prednom sedadle. Musia sedieť vzadu a používať pásy alebo sedačku. Malé dieťa v sedačke obrátenej dozadu môže byť aj v predu. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých.
Taliansko
Deti do 12 rokov môžu cestovať len na špeciálnom prednom sedadle.
Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých vo vozidle.
Španielsko
Deti do 12 rokov nesmú sedieť na prednom sedadle, pokiaľ nie je použité predpísané zabezpečenie. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých.
Holandsko
Deti do 12 rokov nesmú sedieť na prednom sedadle, pokiaľ nie sú primerane chránené. Deti od 0 do 3 rokov musia sedieť na zadnom sedadle. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých vo vozidle, okrem výnimiek.
Nórsko
Deti smú cestovať na predných sedadlách. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých vo vozidle.
Švédsko
Deti smú cestovať na prednom sedadle, no do 6 rokov musia používať predpísané zabezpečenie. Je zakázané používať sedačku (chrbtom k smeru jazdy) na prednom sedadle, ak má auto čelný alebo bočný airbag. Bezpečnostné pásy sú povinné. Deti do 7 rokov musia sedieť v autosedačke.
Dánsko
Deti do 3 rokov musia sedieť v špeciálnej detskej sedačke. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých vo vozidle.
Rusko
Deti do 10 rokov nesmú sedieť na prednom sedadle, pokiaľ nepoužijú bezpečnostné pásy. Vodič aj spolujazdci musia používať bezpečnostné pásy.
Macedónsko
Deti do 12 rokov nesmú sedieť na prednom sedadle.
Chorvátsko
Deti do 12 rokov nesmú sedieť na prednom sedadle. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých vo vozidle.
Turecko, Grécko
Deti do 10 rokov nesmú sedieť na prednom sedadle. Bezpečnostné pásy sú povinné pre všetkých vo vozidle.
Rumunsko
Deti do 12 rokov nesmú cestovať na prednom sedadle. Pasažieri na predných sedadlách musia byť pripútaní.