Košickí šoféri potrebujú dobré nervy. Takto sa čaká na obhliadku auta, ktorú treba absolvovať kvôli výmene značky. FOTO PRE SME - VERONIKA JANUŠKOVÁ
Rady, dobre známe tým, čo ešte zažili socializmus, dodnes nevymizli. Aj keď na potraviny - s výnimkou otvárania nových obchodov - sa už nestojí, poriadnou dávkou trpezlivosti sa treba vyzbrojiť pri návšteve polície, najmä pri vybavovaní nového čísla, alebo katastrálneho úradu. V radoch sa stojí neraz celé hodiny napriek tomu, že mnohé úrady stránkové hodiny predĺžili. Denník SME v stredu zmapoval situáciu na úradoch vo viacerých mestách po Slovensku.
Zlosť a bezmocnosť
V päťdesiatmetrovom rade pred budovou polície o pol ôsmej ráno stúpa zlosť a pocit bezmocnosti. Ľudia sa hádajú a niektorí trasú od zimy. Prví stoja pred budovou na bratislavskej Kopčianskej ulici od piatej.
Policajti ešte neotvorili. "Stojíme tu od piatej a to sme prišli druhí. Ja som na polícii po dlhom čase, ale nikdy to nebolo inak, vždy tam boli veľké rady," hovorí chlapík. Ku dverám prichádza zvnútra budovy pani v policajnej uniforme a desiatky ľudí sa vrútia dnu. Každý chce lístok s čo najnižším poradovým číslom. Čas však lístok neurčuje a všetci aj tak musia stáť v rade.
Ponúkajú náhradníkov
"Chcel by som, aby policajti, ktorí dávajú značky, skúsili stáť na jednom mieste dve hodiny. Potom by prišli na to, že majú robiť lepšie," povedal nahnevaný majiteľ nového auta, ktoré si kúpil v inom okrese.
Informátorka na prízemí zvláda všetko pokojne. "To je každého problém, kedy príde stáť. Mohli prísť v lete, keď tu bolo málo ľudí," odpovedá na sťažnosti. A čo, keď si niekto kúpil nové auto teraz? "To je jeho vec." Je potrestaný za to, že si ho nekúpil v lete? "Nie, to je iné, ale je to jeho vec."
Poldňová dovolenka na vybavenie nového čísla nestačí. Predajne nových automobilov majú ľudí, ktorí vystoja rad a nové čísla vybavia. Je to obdoba ľudí, ktorí za peniaze stáli rady za socializmu. "Najlepšie je ísť o pol druhej, lebo veľa ľudí si to chce vybaviť ráno ešte pred robotou, alebo si vezmú pol dňa dovolenky. Po obedňajšej prestávke je o polovicu menej ľudí," hovorí jeden z nich.
Niektoré predajne využívajú externých, niektoré vlastných "stáčov". Za vybavenie čísla im vodič zaplatí tisícku.
Rady na obhliadku
Košičania stoja v podobných radoch, najmä na obhliadku auta. Aj keď prídu pred políciu o šiestej, musia sa zaradiť za desiatky áut, ktoré prišli skôr, a na rad sa dostanú možno o deviatej. Policajti úradujú od pol ôsmej. "To je len obhliadka. Ešte musím na políciu po nové značky. Vraj sa tam stojí ďalšie hodiny. Ale dnes to chcem vybaviť, streda je dlhý deň, mám čas do pol piatej," hovorí vodič z Myslavy, ktorý si prišiel prihlásiť nový peugeot.
Vodiči obstarožnej skriňovej Avie a Favorita sa pri pohľade na nekonečný rad chytajú za hlavy. Obaja sú z košickej stavebnej firmy. "Mali by to vidieť naši šéfovia, inak nám ani neuveria. Ale keď chcú nové značky, tak sa musia bez nás zaobísť. Len aby sme to dnes vôbec stihli," medituje starší. Väčšina vodičov nechápavo krúti hlavami.
"Policajti ma príjemne prekvapili. Vo vnútri to netrvalo dlhšie ako desať minút. Bol som tu pred dvoma rokmi meniť vodičák. Čakal som tri hodiny zbytočne. Poslali ma preč, lebo mi chýbal nejaký doklad. Vymysleli výborný systém. Už viem, prečo policajti vyhrali inteligenčný test národa," usmieva sa dôchodca Otto Nehoda na chodbe dopravného inšpektorátu.
Katastre - ako kde
Na Katastrálnom úrade Bratislava III v Krasňanoch sedelo o pol deviatej deväť ľudí. Hovorili, že sa nečaká dlho. "Nestáva sa, že by sa ľudia sťažovali, že je plno," povedala informátorka. Podobne je to na katastri Bratislava II. V Starom Meste je ráno plno, v čakárni cítiť nervozitu. Popoludní tam však sedeli pred dverami len dvaja ľudia, predavačka kolkov nemala čo robiť, unudene čítala časopis.
V Košiciach ľudia na katastri zúria. Pani Anna prišla na správu katastra v piatok minulý týždeň ráno o pol deviatej. Zoznam, do ktorého sa každý žiadateľ musí zapísať, bol už na ten deň plný, a mimo poradia sa do kancelárie nemá šancu dostať. "Známi ma upozornili, nech si radšej vezmem dovolenku. Vidím, že zbytočne. Budem musieť znovu prísť aj v pondelok," bezmocne rozhadzuje rukami.
Na Správe katastra Košice po nepríjemných skúsenostiach z minulosti, keď rozzúrení klienti v radoch ohrozovali úradníkov, zaviedli poradovník. Ten konflikty len zmiernil, a tak ho racionalizovali. Na každú úradnú hodinu sa môže zapísať len určitý počet ľudí. Kto nie je zapísaný, musí prísť inokedy. "Chcela som sa zapísať na pondelok. Vraj sa to nedá. Úradníčka mi povedala, že nový papier vyvesia v pondelok ráno. A keď chcem mať istotu, že ma vybavia, mám prísť už o šiestej."
Pani Anna nie je jediná, ktorá nechápe, prečo by sa človek nemohol objednať dopredu. "Vraj to tak aj fungovalo. Údajne veľa ľudí, ktorí sa objednali, nakoniec neprišlo a na ich úkor nemohli vybaviť iných, tak to, jednoducho, zrušili. Nerozumiem. Úradníci sa tvária, akoby sme tu my boli pre nich."
Podľa vedúceho kancelárie prednostu Katastrálneho úradu v Košiciach Jaroslava Džunka úrad pripravuje zmeny.
Iné úrady
Po narodení dieťaťa musia rodičia vybaviť množstvo dokladov. Väčšinou bez čakania. Chvíľu treba síce počkať na rodný list, ale na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny vybavia žiadosť o materskú na počkanie. V Sociálnej poisťovni v Bratislave je prázdno, pri asi desiatich okienkach stáli v stredu štyria ľudia. Poisťovňa však prežíva nával vždy, keď sa mení zákon a ľudia musia odovzdávať formuláre. Väčšina vecí sa však s poisťovňou dá vybaviť poštou.
Dovolenku potrebuje Bratislavčan, keď si chce vybaviť občiansky preukaz. Na polícii pri trhovisku na Miletičovej ulici sa v úzkej chodbe hadí asi dvadsaťmetrový rad a už polhodinu sa nepohol ani o krok. "Dúfam, že to nebudem musieť už opakovať," hovorí chlapík. "Som tu tretíkrát a nikdy to nebolo inak."
"Takéto rady na občianske boli aj po prvom máji, ale potom bol pokoj, chodilo málo ľudí. Teraz je znova plno, neviem, čo sa deje. A dnes je špeciálne veľa ľudí," hovorí informátor. Podobné rady na občianske sú aj na polícii v bratislavskej Dúbravke. "Prihlasujú sa študenti, vždy od septembra býva veľa ľudí," hovorí informátorka. (rf, sen)