rebríčka v dvojhre a 170. vo štvorhre. Sen o účasti na grandslamovom turnaji si splnil na Australian Open v Melbourne, kde v kvalifikácii vybojoval jedno víťazstvo. Z nominácie na daviscupový zápas Luxembursko - Slovensko, kde chýbali naši najlepší hráči Dominik Hrbatý s Karolom Kučerom, ho vyradilo zranenie chrbta. Lekári mu tohto roku odporučili trojmesačnú prestávku, ale problémy s platničkou sa znova vrátili. Definitívne tak zabrzdili dráhu hráča Národného tenisového centra. Chrbát nevydržal pravidelnú záťaž vrcholového športovca. V 25 rokoch musel Sekáč uvažovať o novom smerovaní, pri tenise však chcel zostať. Počas grandslamového turnaja US Open sa mu z New Yorku ozval Hrbatého tréner Mojmír Mihal s otázkou: Bral by si rolu sparringpartnera wimbledonskej víťazky Marie Šarapovovej na jesenných turnajoch v Ázii? Mihal je priateľom Jurija Šarapova. Keď sa zakrátko ozval s konkrétnymi podmienkami aj Mariin otec, Sekáč nezaváhal. "Taká ponuka sa neodmieta," uviedol a bleskovo si vybavoval vízum do Číny. V stredu 15. septembra už sedel v lietadle Viedeň - Peking.
Na tréningu aj desiatky fotografov
"Nemal som nijaké očakávania. Nevedel som, čo ma čaká. Mariu som poznal len z novinových článkov. Nikdy som nerobil sparringpartnera špičkovej tenistke, hoci na Slávii STU som si zopárkrát zatrénoval s Danielou Hantuchovou," vravel Braňo o začiatku novej cesty. Obavy z úvodného kontaktu rozptýlil Jurij Šarapov, ktorý bez veľkých okolkov vtiahol nášho tenistu do tímu, takže na druhý deň si Sekáč pripadal, akoby tam už dávno patril.
"Mariin otec riadi všetko okolo nej - aj náplň tréningov. Dostal som v angličtine inštrukcie, na aké výmeny sa máme zamerať, a išli sme na kurt. V deň zápasu to bolo 40-minútové rozohratie, inokedy sme strávili na dvorci dve pol poldruhahodinové jednotky. Šarapovová venovala značnú pozornosť volejom a hre na sieti, často si opakovala bekhendový slajz aj servis s väčšou rotáciou," priblížil tréningy ruskej tenistky. Hoci proti sebe nehrali ani jeden zápas, mal pocit, že na hráčku top-10 výkonnostne bez ťažkostí vystačil. "Pri výmenách z ruky je to pomerne vyrovnané, dievčatá sa dostávajú do nevýhody pri pohybe," poznamenal.
Sekáč si musel zvyknúť, že ich výmeny na kurte sledovali desiatky fotografov. Príťažlivá tenistka s postavou modelky (183 cm, 59 kg) je v ázijských krajinách mimoriadne populárna.
Na 580-tisícovom turnaji v Pekingu dosiahla wimbledonská šampiónka do semifinále, kde ju vyradila krajanka Svetlana Kuznecovová. Z Číny sa Mariin sprievod presunul do hlavného mesta Južnej Kórey.
Maria nepôsobí ako hviezda
"Otec sprevádza svoju dcéru na turnajoch po celom svete. Na ázijskej sérii bol s nimi aj kondičný tréner Mark Wellington. Niekoľkokrát sme vo štvorici zašli na večeru. Mariu však čakalo aj veľa spoločenských povinností pre sponzorov. Tak na kurte aj mimo neho sa správala profesionálne. Bolo vidieť, že sa vie vyrovnať s rozruchom okolo seba. Na slovo počúvala pokyny svojho otca. Je to príjemné dievča, nepôsobí ako hviezda," všimol si Sekáč. Zo svojej kariéry pozná atmosféru na turnajoch, pravda, v špičkovom tenise je celkom iný ako na challengeroch. Prekvapilo ho, ako málo tenistky medzi sebou komunikujú, každá si hľadí svoje.
Šarapovová hrala v Ázii bez svojho amerického trénera Roberta Lansdorpa. V pozícii jednotky zvíťazila na menšom turnaji v Soule (dotácia 170-tisíc dolárov). "Žiadne oslavy, len si splnila všetky povinnosti k médiám, a už sme sa balili na cestu do Tokia," doplnil sparringpartner tenisovej krásky. Ani na 140-tisícovom turnaji v Japonsku, ktorý prerušoval tajfún Ma-on, nenašla najvyššie nasadená rodáčka zo Sibíri premožiteľku. Ťahá sériu deviatich víťazných zápasov, vo svetovom rebríčku sa posunula z 10. na 7. miesto. Zvýšila si aj šancu štartovať na novembrovom šampionáte WTA Tour ôsmich najlepších tenistiek v roku.
Zavolá ešte Jurij Šarapov sparringpartnera z Bratislavy?
Branislav Sekáč sa vrátil domov s pocitom dobre vykonanej práce a s množstvom zážitkov. Hoci bez jedinej snímky, fotoaparát si zabudol doma. Ako hráč sa nedostal na veľké turnaje, teraz ich zblízka sledoval v novej pozícii. V Pekingu aj v Tokiu hrali súčasne aj mužské turnaje.
S Jurijom Šarapovom neuzavrel žiadnu zmluvu, výplatu dostal presne podľa ústnej dohody. "Ako tenista na turnajoch nižšej kategórie som nemal istý príjem, ba pri prehre v prvých kolách som bol aj stratový. Teraz mám dojem, akoby som vyhral turnaj," skonštatoval spokojne.
Šarapovová hrá na budúci týždeň v Zürichu a potom zrejme aj vo Philadelphii. Sekáč si podľa pokynov jej otca vybavuje americké vízum, trénuje doma a čaká, či si úlohu sparringpartnera vyskúša aj o mesiac na majstrovstvách sveta WTA Tour v Los Angeles. "Nemám žiadne záväzky, na cestu do Ameriky sa viem vybrať z hodiny na hodinu. Ale som pripravený aj na situáciu, že moje služby už nebudú potrebovať. Láka ma práca tenisového trénera," uzavrel svoje rozprávanie Branislav Sekáč.
ONDREJ GAJDOŠ