V kurdských oblastiach na severe Iraku zbierajú dôkazy na súd so Saddámom Husajnom. Majú potvrdiť, že Saddámov režim vo veľkom vraždil (počet obetí dosahuje až 300-tisíc ľudí) a obete pochovával do masových hrobov. Práve likvidácia vlastných občanov je jedným z najsilnejších bodov obžaloby proti Husajnovi.
Bude však veľmi ťažké dokázať, že Saddám ju riadil. Striktne sa vyhýbal podpisovaniu dokumentov, ktoré by ho v budúcnosti mohli usvedčiť.
V Hatre v severnom Iraku medzitým americkí vyšetrovatelia odkryli masové hroby. Môže v nich byť pochovaných od 300 do tisíc ľudí. Ide zväčša o ženy, niektoré tehotné, a deti. Najmladšia "kostrička" patrila asi dvadsaťtýždňovému plodu. Veľa detí dostalo ranu do zátylku. Mužov pochovali do osobitného hrobu.
Vyšetrovateľ Greg Kehoe, ktorý zbieranie dôkazov riadi, tvrdí, že také niečo ešte nevidel. Päť rokov odkrýval hroby v Bosne: v nich však ležali zväčša muži a chlapci vo veku bojovníkov. "Toto je iné, tu zabíjali ženy a deti bez akéhokoľvek dôvodu," hovorí a miesto, kde sú hroby, označuje za "perfektné miesto na zabíjanie".
Podľa Kehoa ženy a deti zrejme zobrali z ich dedín aj s ich osobnými vecami (v hroboch sa našli napríklad hrnce), postrieľali ich a buldozérom nahrnuli do hrobov. Niektoré ženy zomreli s deťmi v náručí, veľa detí malo v rukách hračky.
Hroby pochádzajú zrejme z rokov 1987 - 1988, keď Saddám v rámci operácie Anfal presúval do kurdských oblastí irackých Arabov, aby zlomil miestny odpor.
Odkrývanie hrobov v Hatre je pomalé, pretože musí prebiehať tak, aby ho nikto nespochybnil. V Iraku už niekoľko masových hrobov odkryli, ale bez vyšetrovateľov. "Rozhrabali" ich príbuzní, ktorí v nich hľadali svojich blízkych. Teraz je všetko uzavreté. Až po dôkladnej dokumentácii úrady povolia vydať telá rodinám obetí.
Vyšetrovanie vedú len Američania, európski experti odmietli, pretože existuje reálny predpoklad, že ak Saddáma usvedčia, dostane trest smrti.
Pomalé zbieranie dôkazov naznačuje, že začiatok procesu s Husajnom je ešte ďaleko. Iracký premiér Ijád Alláví síce vyhlasoval, že sa začne už tento mesiac, ale triezve odhady hovoria, že to určite nebude tento rok. Obžaloba musí byť dokonale pripravená a to si uvedomujú Američania aj iracká vláda. Keďže sa nepotvrdili informácie o zbraniach hromadného ničenia, sú potrebné dôkazy, ktoré by odobrili zvrhnutie Saddámovho režimu. Jedným z dôvodov vojny v Iraku bolo aj to, že Husajn zabíja a terorizuje vlastných občanov. Irak chce viac peňazí na svoju obnovu
TOKIO - Iracká dočasná vláda včera vyzvala medzinárodné spoločenstvo, aby poskytlo čo najviac peňazí na obnovu krajiny. A to bez ohľadu na pokračujúce násilie, ktoré sa podľa nej účinnou pomocou zníži. Irak tiež žiada veriteľské štáty, aby mu odpustili dlhy, ktoré dosahujú 120 miliárd dolárov.
Aj delegácia Spojených štátov vyzvala darcov k rýchlej a čo najväčšej finančnej pomoci. Majú sa podľa Washingtonu zamerať na obnovu infraštruktúry, na ktorú Američanom zostáva málo prostriedkov, pretože sa teraz zameriavajú na bezpečnosť v krajine pred parlamentnými voľbami v januári 2005. V októbri 2003 krajiny a organizácie sľúbili pomoc vo výške 33 miliárd dolárov v budúcich štyroch rokoch, ale doteraz poskytli len 6,7 miliardy. Pomoc podľa odborníkov viazne pre trvajúcu nestabilitu a násilie. (čtk)