Podľa jednej skupiny analytikov začali obchodníci vyberať zisky, pretože kurz sa zastavil tesne pod technickou hranicou 55 dolárov za barel.
"Ľudia včera dúfali v 55 dolárov, ale keď sa nepodarilo túto hranicu dosiahnuť, trh prešiel do vyberania ziskov," povedal tokijský analytik Tetsu Emori. Podľa iných pozorovateľov sa však už objavili aj prvé príznaky oslabenia dopytu, na ktorý už mohol doľahnúť dlhý cenový rast. Väčšina obchodníkov si však myslí, že súčasný pokles cien je len korekciou a že vinou nedostatku rezervných ťažobných kapacít bude rast cien pokračovať.
Včera stála americká ľahká ropa 51,60 dolára za barel, čo je hlboko pod utorkovým historickým rekordom 54,45 dolára. Ropa Brent obchodovaná v Londýne sa zase vrátila pod hranicu 50 dolárov na 48,50 dolára za barel.
Obchodníkov však stále znepokojujú krátkodobé výpadky dodávok. V Mexickom zálive je ťažba po hurikáne Ivan stále nižšia o štvrtinu a nigérijské odbory pohrozili, že predĺžia generálny štrajk.
Trh s napätím sleduje predovšetkým vývoj zásob ropy a vykurovacieho oleja v Spojených štátoch pred zimnou vykurovacou sezónou. Minulý týždeň boli v USA rezervy medziročne nižšie o šesť percent a obchodníci čakajú na ďalšie čísla za posledný týždeň.
Podľa poslednej správy Medzinárodnej agentúry pre energiu IEA sa celkové zásoby ropy v krajinách OECD v auguste denne zvyšovali o 240-tisíc barelov, vzrástli teda o 7,5 milióna barelov. Oproti minulému roku tak boli vyššie o 12,3 milióna barelov. Rezervy tak v auguste kryli dopyt na 52 dní.