o uvoľnenie bariér pre nadnárodné investície v EÚ, začína však nový spor s Nemeckom.
Včerajšia žaloba je posledným úderom v päťročnej výprave končiaceho komisára pre vnútorný trh únie Fritsa Bolkensteina proti zlatým akciám a ďalším štátnym nástrojom ochrany domáceho priemyslu pred zahraničnými investormi. Komisia už Nemecko niekoľkokrát vyzvala, aby takzvaný zákon o Volkswagene zrušilo, pretože je nezlučiteľný s pravidlami jednotného trhu. Pre vysokú citlivosť tejto záležitosti však Brusel konečný zákrok stále odďaľoval.
Komisii prekáža nemecký zákon z roku 1960, ktorý najväčšiu európsku automobilku bráni pred nepriateľským prevzatím i po privatizácii. Úprava, ktorá dáva spolkovej krajine Dolné Sasko faktickú kontrolu nad Volkswagenom, podľa komisie porušuje rovnosť podnikania a bráni zahraničným investíciám. Dolné Sasko má vo Volkswagene blokačný podiel 20 percent. Zákon pritom stanoví, že nikto z akcionárov nemôže mať vo Volkswagene hlasovacích práv viac, i keby vlastnil väčšie percento akcií.
Nemecko vždy hovorilo, že bude zákon o Volkswagene dôrazne brániť. Podľa kancelára Gerharda Schrödera je táto výsada nutná, pretože zaisťuje stabilitu firmy a chráni pracovné miesta. Analytici však vzhľadom na predchádzajúce súdy hovoria, že právo by malo byť na strane Bruselu. "Nemusíte byť právnik, aby ste poznali, že to jasne porušuje pravidlá Európskej únie," povedal prezident ekonomického ústavu Lisbon Council Paul Hofheinz.
Volkswagen bol po vojne rekonštruovaný na základe dohody, ktorá sa zosobnila v roku 1960 do samostatného zákona. Dohoda vyvažuje záujmy zamestnancov, federálnej a krajinskej vlády a ďalších strán. Komisia však spolu s ekonómami hovorí, že táto legislatíva bráni voľnému pohybu kapitálu a umožňuje Dolnému Sasku udržiavať nemiestny vplyv v privatizovanej automobilke spôsobom podobným zlatej akcii.
"Zákon o Volkswagene je dedičstvom nemeckej priemyslovej minulosti, ktorá je nezlučiteľná s jednotným trhom EÚ," povedal riaditeľ Centra európskych politických štúdií Daniel Gros. "Nie je zámerom Nemecko trestať. Úlohou Nemecka je priamo podriadiť sa pravidlám EÚ," dodal Gros.
(čtk, reuters)