BRATISLAVA – Ak má niekto problém s vyplatením dlhopisu Fondu národného majetku preto, že zmenil trvalé bydlisko alebo mena, môže si pomôcť – namiesto občianskeho preukazu predloží pas. Ten sa pri väčšine úkonov považuje za doklad totožnosti rovnocenný s občianskym preukazom. Na rozdiel od neho však údaje o trvalom bydlisku neobsahuje.
Riaditeľka RM-Systému Darina Huttová síce takýto postup vylučuje, v praxi však pobočky Slovenskej sporiteľne akceptujú aj pasy. „Použitie cestovného pasu nie je možné, lebo pravidlá Slovenskej sporiteľne pri vyplácaní dlhopisov z druhej vlny privatizácie jasne hovoria o preukazovaní totožnosti občianskym preukazom,“ hovorí Huttová.
Problémy s vyplatením dlhopisu či už preto, že niekto zmenil adresu a nedoručili mu oznámenie alebo z iného dôvodu sa týkajú niekoľko tisíc ľudí. Tí si to musia ísť vybaviť na RM-Systém, kde sa v posledných dňoch opäť tvoria dlhánske rady. „Veľa majiteľov dlhopisov sa spamätalo až teraz – ku koncu lehoty ich splácania. Dnes musíme zvládať na obchodných miestach RM-Systému veľké davy ľudí, ktorí požadujú zmenu adresy a systém potom považujú za byrokratický a ťažkopádny. Okrem toho riešime aj duplicity rodných čísel a nezrovnalosti ďalších osobných údajov v databáze. Snažíme sa zabrániť duplicitnej výplate osobe, ktorá nemá na splatenie dlhopisu nárok. Občania musia pri zmene údajov predložiť RM-Systému aj číslo kupónovej knižky z druhej vlny. To je ako jediné nezameniteľné a nevyskytuje sa duplicitne,“ povedala Huttová.
Keďže FNM už avizoval, že v posledný novembrový deň splatil dlhopis všetkým občanom, od tohto dňa majú na jeho výplatu nárok všetci jeho majitelia. To znamená, že každý, kto si v roku 1995 dlhopis kúpil, má v týchto dňoch na jeho preplatenie v niektorej z pobočiek Slovenskej sporiteľne nárok bez ohľadu na to, či avízo dostal, alebo nie.
Autor: Tomáš Kuča