BRATISLAVA – Šesť rokov trvalo, kým slovenské orgány trestné v činnom konaní odsúdili Alojza Lorenca. Senát Vojenského obvodového súdu ho odsúdil na 15 mesiacov odňatia slobody podmienečne na tri roky. V Čechách bol Lorenc právoplatne odsúdený už v roku 1993 – na 4 roky nepodmienečne.
Na včerajšom pojednávaní súd ostro kritizoval postup českých orgánov činných v trestnom konaní i český Úrad na dokumentáciu zločinov komunizmu. „Do roku 1999 bolo do Čiech zaslaných niekoľko dožiadaní o spoluprácu na Úrad na dokumentáciu zločinov komunizmu i na ďalšie úrady. Ani jednému z týchto dožiadaní orgány Českej republiky nevyhoveli,“ povedal predseda senátu Bohuslav Padrt.
Česká strana však takéto obvinenia odmieta. Námestník šéfa dokumentačného úradu Pavel Brta vyslovil podozrenie, že slovenské orgány napomáhajú tomu, aby sa Lorencovi trest zmiernil.
„V roku 1995 sme im poskytli všetky materiály, ponúkli sme im svedecké výpovede mnohých osôb,“ povedal. Hovorí, že v roku 1995 ich navštívil doktor Krivák, ktorý zastupoval slovenský úrad vyšetrovania, a dohodli sa na spolupráci. „Slovenská strana po dvoch týždňoch poslala do Čiech otázky na výsluch asi 90 osôb, medzi ktorými bol prezident republiky, predseda poslaneckej snemovne a ďalší ľudia, ktorí mali svedčiť. Medzi nimi boli otázky typu: ‘Akú nepriateľskú činnosť ste vyvíjali proti ČSSR? Boli ste si vedomý toho, že vyvíjate nepriateľskú činnosť?‘ Takýto typ otázok sme pre ich sugestívnosť museli odmietnuť. Navyše, tieto otázky robili z poškodených páchateľov a z páchateľov poškodených,“ povedal Brta.
Slovenská strana prisľúbila, že otázky preformuluje. „Nestalo sa tak. Slovenské orgány našu ponúkanú pomoc nevyužili a trestné riadenie proti Lorencovi zastavili,“ povedal Brta.
Lorenc sa stále cíti nevinný. Odvoláva sa na to, že nemôže byť súdený za režim, ktorý jeho činnosť považoval za prospešnú a adekvátne ho vyznamenával. Ospravedlňovať sa už nemieni – vraj to urobil už viac ráz.