Kořistku. Ten mal podľa vlastného tvrdenia dostať desať miliónov českých korún, prípadne veľvyslanecký post, ak v parlamente nepodporí vznik vlády Stanislava Grossa. Vládna koalícia má v parlamente väčšinu jediného hlasu.
Andělová kritizovala postup polície, aj nižšieho prokurátora. Vyšetrovanie celej kauzy sa podľa nej zakladá iba na protichodných tvrdeniach aktérov prípadu a polícia nemá proti obom mužom usvedčujúci dôkaz. Za protizákonné označila ich zadržanie na konci septembra. Neboli totiž na úteku, ani sa nevyhýbali vyšetrovaniu. Preskúmať by sa podľa nej naopak malo, prečo polícia Dalíkovi ani jeho obhajcovi nedovolila nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu.
Andělová navyše spochybnila výsledok Kořistkovho testu na detektore lži, ktorý je pre políciu najzávažnejším dôkazom proti Dalíkovi a Večerkovi. Niektoré hodnoty namerané pri teste podľa nej svedčia o tom, že Kořistka niektoré skutočnosti zamlčal a jeho osoba sa javí ako nedôveryhodná. Kořistka v reakcii prokurátorku obvinil, že jej výroky o jeho dôveryhodnosti sú politické. Podľa ODS naopak rozhodnutie prokuratúry potvrdilo, že polícia v tejto kauze nepostupovala profesionálne a nezávisle.
Dalík navyše minulý týždeň prešiel do protiútoku. Vyhlásil, že na schôdzke s Kořistkom, kde mu mali podľa vládneho poslanca ponúknuť úplatok, hovoril sám Kořistka o uplatení bývalého poslanca vládnej Únie slobody Mariana Bielesza. Ten Grossovu vládu najprv odmietol podporiť, jej vznik však nakoniec umožnil tým, že sa vzdal svojho mandátu. Na jeho miesto nastúpil práve lojálny Kořistka. Bielesz za to mal dostať 15 miliónov korún.
O tom, že Bielesz mandát zložil za peniaze alebo za prísľub lukratívneho postu v štátnej správe, sa hovorilo už od začiatku. Česká polícia začala minulý týždeň Bieleszovo prípadné podplácanie vyšetrovať.
PETER MORVAY