Hoci si táto zmena vyžiada z rozpočtu navyše 666 miliónov korún, Kaník s Froncom sa zhodujú, že tieto peniaze štát má. Podľa Fronca ide o prelom v odmeňovaní učiteľov, ktoré sa po mnohých rokoch výrazne zvýši. "Chceme získať mladú generáciu učiteľov, ktorá bude schopná učiť tak, ako to potrebujeme," dodal Fronc, ktorého rezort sa pripravuje na obsahovú reformu vzdelávania. Mladých učiteľov chce získať najmä na predmety, ako je informatika či cudzie jazyky.
Kaník vysvetlil, že novela zákona zavádza takzvaný dvojzložkový tarifný plat, ktorý tvorí platová tarifa a príslušné percento za každý rok praxe. Tarify budú nové a zvýšené. Aj prax sa bude oceňovať po novom. Od 1. do 16. roka praxe budú dostávať učitelia za každý rok percento navyše. Od 17. roku do 32. roku praxe o pol percenta.
Fronc pripomína, že okrem mladých si polepšia všetci učitelia. Napríklad pedagógovia s 20-ročnou praxou budú mať plat vyšší o 1770 korún. Najviac, o 2600 korún, dostanú učitelia zaradení do 11. triedy, kam patria aj pedagógovia špeciálnych škôl.
Obaja ministri sa však stále nedohodli na tom, ako a či vôbec sa budú zvyšovať sociálne štipendiá pre stredoškolákov. Zvýšiť podporu pre stredoškolákov, ktorí bývajú v internátoch alebo dochádzajú do školy vzdialenej viac ako 50 kilometrov od ich bydliska, chce presadiť Kaník.
Keďže počet žiadateľov o štipendiá je nižší, ako sa očakávalo, a teda vznikla istá finančná rezerva, bude sa ministerstvo práce snažiť pomôcť tým, ktorí dochádzajú alebo bývajú v internátoch.
Fronc by však systém štipendií nerád menil. Má totiž skúsenosti so zmenou vyhlášky o podpore vysokoškolákov, ktorým tiež dlhší čas trvalo, kým sa o podporu začali hlásiť, a potom ich bolo oveľa viac, ako predpokladali. (sita, tasr)