ňujú na to, že možnosť poskytovať štátom garantované a dotované úvery mladým by mali mať všetky banky a hrozí, že sa budú sťažovať protimonopolnému úradu. Okrem veľkej bankovej trojky, teda Českej sporiteľne, Komerční banky a ČSOB, má záujem o účasť v súťaži napríklad GE Capital Bank, Raiffeisen-bank či HVB Bank. Banky si od mladomanželských pôžičiek sľubujú nových klientov a rast záujmu o svoje ďalšie produkty. Naopak Živnostenská banka sa tendra zrejme nezúčastní, pretože tuší, že logicky môže vyhrať iba peňažný ústav, ktorý má širokú sieť pobočiek. "V takom prípade by sme ale veľmi vážne uvažovali o podaní podnetu na úrad pre hospodársku súťaž, či takýto postup štátu nezvýhodňuje vybranú skupinu bánk a či nejde svojím spôsobom o nedovolenú štátnu podporu," povedal hovorca Živnobanky Ivo Polišenský. "Máme za to, že k štátnej podpore mladomanželských pôžičiek by mali mať prístup klienti všetkých bánk bez rozdielu," dodal.
Ministerstvo pre miestny rozvoj plánuje spustiť projekt mladomanželských pôžičiek od 1. januára budúceho roka. V prvej fáze by pôžičky poskytoval priamo štátny fond bývania zo svojich zdrojov, a to až do celkovej čiastky 1,5 mld. Kč. Peniaze by stačili približne pre 5 tisíc žiadateľov. MMR však odhaduje zá-ujem na 10 tisíc ľudí a navrhuje, aby v druhej fáze úvery poskytovala jedna banka, ktorá vzíde z výberového konania. "Hľadali by sme banku s celoštátnou pobočkovou sieťou, pre ktorú by mladomanželské pôžičky boli sprievodným produktom," uviedol nedávno minister pre miestny rozvoj Jiří Paroubek. Okrem troch veľkých bánk podľa neho prichádzajú do úvahy i stredne veľké banky typu GE Capital bank. Štát podľa neho vyberie taký peňažný ústav, ktorý po-núkne najlepšie podmienky, konkrétne najnižšiu sadzbu pre úroky fixované na päť alebo desať rokov.
"Pokiaľ bude tender vypísaný, určite sa zúčastníme," povedala hovorkyňa Českej sporiteľne Klára Gajdušková. "ČS má s podobnými pôžičkami skúsenosti a disponuje najhustejšou sieťou pobočiek po celej zemi," dodala. Pred 20 rokmi boli mladomanželské pôžičky poskytované Českou sporiteľňou najpopulárnejším úverom na trhu. GE Capital Bank chcela tohto roku s úverom pre mladomanželov prísť sama, plány jej ale skrížila nová vláda, ktorá má pôžičky pre mladých vo svojom programe. GE preto zatiaľ nechce takýto úver ponúkať samostatne a spolu s ostatnými peňažnými ústavmi vyčkáva na konkrétnejšie podmienky súťaže i štátnej podpory.
Pôžičky majú byť lacné, splácať by sa mali až 20 rokov s iba dvojpercentným úrokom. Me-sačná splátka by v takom prípade vyšla približne na 1 500 až
2 000 Kč. Bankám by štát dotoval trhové úroky v rozsahu 3 až 4 percentá, aby banka mohla pôžičky poskytovať za podobných podmienok ako v prvej fáze štátny fond.
Podľa predchádzajúceho odhadu GE Capital Bank by takýto úver na trhu mohol byť drahší ako hypotéka, ale lacnejší ako klasický spotrebiteľský úver. Päťročné hypotéky dnes banky ponúkajú s úrokom okolo 5 percent, sadzby ale majú narásť. Úročenie spotrebiteľských úverov začína na 9 percentách. Banky tiež kladú veľký dôraz na štátne záruky. "Pretože má ísť o úvery predovšetkým sociálne slabším skupinám obyvateľstva platí, že čím vyššie záruky od štátu budú, tým bude vyššia ochota bánk úvery poskytovať," uviedla Gajdušková. Pri nulových zárukách by na seba riziko brali banky a museli by ho zohľadniť v cene úveru. (ČTK)