Dôchodková reforma je predo dverami. Od nového roku sa bude môcť každý rozhodnúť, akým spôsobom si bude šetriť na svoj dôchodok. Môže sa rozhodnúť pre solidaritu s ostatnými, alebo pre sporenie na vlastný dôchodkový účet. Ide o vážne rozhodnutie, ktoré už nemožno zmeniť.
Nevyhnutná zmena
Odborníci uznávajú, že spustiť dôchodkovú reformu bol nevyhnutný krok. Pomer medzi pracujúcim obyvateľstvom a občanmi na dôchodku sa neustále znižuje. Počet ľudí v dôchodkovom veku teda neustále rastie, za-tiaľ čo pracujúcich je menej. Na dôchodky dôchodcov teda prispieva čoraz menšia skupina pracujúcich.
Pri súčasnom trende a zachovaní doterajšieho systému výplaty dôchodkov by sa životný štandard dôchodcov neustále znižoval. Dokazuje to i vývoj minulých rokov. Zatiaľ čo začiatkom 90-tych rokov predstavoval priemerný dôchodok približne 54 percent priemernej mzdy v hospodárstve SR, v roku 2002 to už bolo 45 percent. Tento podiel by sa pri súčasnom systéme naďalej znižoval.
Deväť percent súkromných
Dôchodková reforma mení systém ukladania peňazí na dôchodok. Zatiaľ čo doteraz sa dôchodky vyplácali priamo z odvodov pracujúcich obyvateľov, od budúceho roku si bude každý odkladať na svoj dôchodkový účet. To čo si tam počas života nasporí, bude po odchode do dôchodku jeho. Nebude tak odkázaný len na to, čo sa mu rozhodnú dávať budúce generácie.
Nový systém bude mať dva povinné piliere. Jeden bude tvoriť vlastný dôchodkový účet, druhý naďalej peniaze vyplácané z priebežného systému. Tretí pilier bude dobrovoľ-ný, bude ho predstavovať individuálne pripoistenie.
Priebežný systém výplaty dôchodkov teda ani po reforme nezanikne. Keďže pre ľudí v určitom veku už nebude samostatné sporenie na účtoch výhodné, budú môcť zostať v doterajšom systéme zabezpečenia. Dosiahnu tak vyšší dôchodok ako v prípade individuálneho sporenia.
Tí, ktorí sa rozhodnú pre nový systém, budú teda odvádzať deväť percent zo svojho zdaniteľného základu na svoj osobný účet a deväť percent do Sociálnej poisťovne. Z týchto prostriedkov sa budú vyplácať súčasní dôchodcovia. Výška odvodu sa teda nezmení. V súčasnosti celých 18 percent smeruje do Sociálnej poisťovne. Zmení sa len forma ich vlastníctva. Polovica z tohto odvodu od začiatku budúceho roka zostane vlastníctvom prispievateľa.
Nezvratné rozhodnutie
Na rozhodnutie o spôsobe šetrenia na dôchodok bude mať každý 18 mesiacov. Záväzný výber treba urobiť do konca júna roku 2006. Ide o nemenné rozhodnutie. V systéme, pre ktorý sa každý rozhodne, už bude musieť zostať.
Nie pre každého bude takzvaný kapitalizačný nový systém výhodný. Závisí to od času, aký si na dôchodok bude šetriť. Pre vlastný účet sa nemôžu rozhodnúť tí, ktorí by si na dôchodok šetrili menej ako desať rokov. Podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR by si tak nestihli našetriť ani na dôchodok vo výške 1,2-násobku životného minima, čo je jeho najmenšia hodnota.
Nový systém by mal byť podľa odhadov ministerstva výhodný pre ľudí mladších 46 rokov. Tí by si mali stihnúť našetriť na väčší dôchodok ako by dostávali v priebežnom systéme. Každý sa ale o svojom systéme sporenia na dôchodok bude môcť rozhodnúť sám. Povinne do takzvaného kapitalizačného piliera budú musieť vstúpiť len tí, ktorí po prvýkrát vstúpia na trh práce po prvom januári budúceho roku.
Ako investovať
O peniaze odložené na osobné dôchodkové účty sa budú starať dôchodkové správcovské spoločnosti. Pôjde o špecializované finančné inštitúcie, ktorých predmetom činnosti bude dlhodobé zhodnocovanie vložených prostriedkov.
Spoločnosti budú peniaze investovať na finančných trhoch a výnosy pripisovať ku vkladom ich klientov. Sporitelia si budú môcť vybrať z troch typov dôchodkových fondov. Prostriedky z konzervatívneho fon-du sa budú investovať len do tých najbezpečnejších aktív. Budú preto dosahovať len mierny výnos. Vyvážený fond bude kombinovať bezpečné a viac rizikové aktíva. Rizikový fond bude môcť poskytnúť najvyššie zhodnotenie. Prostriedky z neho sa ale použijú na, spomedzi ostatných fondov, najrizikovejšie investície. Rizikový fond sa preto odporúča na sporenie v dlhšom čase, ktorý dokáže prípadné krátkodobé poklesy utlmiť.
Stopercentné ručenie
Práve dôchodkové správcovské spoločnosti sú hlavnou príčinou kritiky dôchodkovej reformy. Odpor-covia upozorňujú totiž na nedostatočnú bezpečnosť vložených pros-
triedkov. Úspory môžu podľa nich ohroziť nečestné úmysly správcovských spoločností alebo chybné investičné rozhodnutia.
Ministerstvo práce však garantuje, že občania o svoje peniaze nemôžu prísť. Na zabránenie zneužitia peňazí zaviedlo viaceré kontrolné mechanizmy. Vklady napríklad nebudú uložené na účtoch správcovských spoločností, ale na účtoch takzvaných depozitárov. Pôjde o veľké finančné inštitúcie pôsobiace už na slovenskom trhu. O spôsobe investovania prostriedkov navyše bude vždy on-line informovaná Národná banka Slovenska a Úrad pre finančný trh.
Na základe tejto ochrany si štát dovolil poskytnúť stopercentné ručenie za vklady na dôchodkových účtoch. Aj v prípade bankrotu alebo sprenevery vložených peňazí, teda štát ručí do celej výšky vloženej sumy.
Z viacerých zdrojov
Tí, ktorí sa rozhodnú vstúpiť do sporivého systému dôchodkového zabezpečenia budú teda svoj dôchodok dostávať z dvoch zdrojov. Jedna časť im bude prichádzať zo Sociálnej poisťovne a druhá z ich úspor v dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Po odchode do dôchodku si sporiteľ môže vybrať z dvoch variantov výplaty svojich peňazí. Jedným z nich je prevedenie nasporených peňazí do komerčnej poisťovne, ktorá mu z nich bude poskytovať doživotný dôchodok. Druhým je previesť do životnej poisťovne len časť peňazí a zvyšnú sumu vybrať v hotovosti, alebo ponechať na účte v dôchodkovej správcovskej spoločnosti. Výplata dôchodku z poisťovne ale bude musieť predstavovať minimálne 0,6-násobok životného minima. Peter Apolen