môže byť prezentované ako výhodná forma sporenia a investovania, je to stále životné poistenie. So svojimi výhodami a nevýhodami.
Podielový fond
Podielový fond je, napriek už viacročnej prítomnosti na Slovensku, stále málo známym pojmom. Veľa ľudí pri slove fond reaguje negatívne a pritom má o nich veľmi hmlistú predstavu.
Prečo investovať do podielového fondu? Zjednodušene by sa dalo povedať, že pre možnosť získať vyšší výnos, ako v inom porovnateľ-nom finančnom produkte. Je to však veľmi zjednodušená definícia. Pri vysvetľovaní podielového fondu sa tieto najčastejšie porovnávajú s bankovými vkladovými termínovanými produktmi.
Základné výhody investície do podielového listu:
- daňové (výnos do výšky 5-násobku životného minima je oslobodený od dane z príjmu),
- čas (investície do podielového listu nie je časovo limitovaná, existuje len odporučená doba investovania),
- výnos (investícia do podielového listu môže priniesť investorovi vyšší výnos),
- výber investičnej stratégie podľa individuálnych potrieb klienta, doslova pre každý typ investora existuje na trhu typ fondu.
Z hľadiska odporúčaného času investovania a očakávaného výnosu môžeme podielové fondy rozdeliť na dva základné typy - dlhopisové a akciové. Dlhopisové fondy môžeme rozdeliť na fondy investujúce krátkodobo - peňažné fondy a dlhopisové fondy investujúce dlhodobo. Ešte máme dve kategórie fondov, ktoré rôznym pomerom kombinujú dlhopisové a akciové cenné papiere - zmiešané fondy a dokonca sú fondy, ktoré kombinujú investície do rôznych fondov - volajú sa fondy fondov.
Všetky uvedené typy fondov môžeme ešte triediť podľa teritória, na ktorom investujú, napr. Európa, USA, Južná Amerika a podľa meny, v ktorej sú vedené podiely, napr. euro, americký dolár, slovenská koruna a pod.
Klienta hlavne zaujíma, aký výnos môže od investície očakávať. Treba zdôrazniť, že všetky očakávané výnosy sú len predpoklady, ktoré sa môžu, ale aj nemusia splniť. Pri výbere je vhodné riadiť sa v prvom rade vlastnou akceptáciou rizika (čo som ochotný stratiť a čo získať), ďalej môže pomôcť pri výbere história fondu (čo však neznamená, že aj budúcnosť bude rovnaká, alebo podobná). Pomôcť môže aj nezávislé ratingové hodnotenie fondu.
Málokto z nás dokáže presne odhadnúť aké riziko (stratu) je ochotný akceptovať. Čiastočne môže pomôcť investičný dotazník, kde by mal klient zodpovedať niekoľko otázok.
Napr. ak investuje 100 000 Sk na 3 roky, v akom intervale by sa mala pohybovať výsledná investícia - a) 105 000 - 110 000 Sk, b) 95 000 -
120 000 Sk, c) 80 000 Sk - 140 000 Sk. Po vyhodnotení dotazníka sa
klient dá zaradiť do kategórie od konzervatívneho až po agresívneho. Ale až reálny stav na konte ukáže, čo kto dokáže akceptovať.
Jedným z kritérií pri výbere fondu je riziko, ktoré je spojené s konkrétnym fondom. Výnos, ktorý môže fond v budúcnosti dosiahnuť nie je stabilné číslo, ale môže sa pohybovať v intervale - volatilita fondu. Čím má fond možnosť získať vyšší výnos, je rizikovejší a jeho volatilita je vysoká.
Obrázok je len ilustračným príkladom toho, čo môže klient očakávať od investície do jednotlivých typov fondov pri investícii na 1 a viac rokov. Pri investícii do peňažného fondu je veľmi nepravdepodobné, aby sa klient po 1 roku dostal do straty. Opačne, pri dynamickom akciovom fonde môže klient získať vysoký výnos (v extrémnych prípadoch cez 100 percent), ale aj výrazne stratiť.
Typy fondov
- Fond peňažného trhu spravidla investuje do pevne úročených cenných papierov splatných do jedného roka (napríklad štátne dlhopisy, štátne pokladničné poukážky, bankové termínované vklady). Doporučovaný čas investície sú 3 mesiace až 1 rok. Takéto cenné papiere sú investíciou, ktorá však prináša nízky výnos, dnes sa pohybuje v intervale 3 - percent ročne.
- Fondy dlhopisové spravidla investujú do pevne úročených cenných papierov splatných o viac ako 1 rok (napríklad štátne dlhopisy, komunálne a firemné dlhopisy, hypotekárne záložné listy a pod.). Doporučované obdobie investovania sú 2 roky a viac. Krátkodobo (1 mesiac) môže takáto investícia priniesť záporný výnos. Investícia do dlhopisového fondu je investíciou, ktorá môže priniesť vyšší výnos ako fond peňažného trhu, dnes sa výnos pohybuje v intervale 3 - 6 percent.
- Fondy akciové spravidla investujú do akcií obchodovaných na veľkých svetových burzách, do akcií veľkých, stabilných spoločností, lídrov vo svojej oblasti podnikania (blue chips), môžu investovať aj do akcií menej známych, ale investične zaujímavých spoločností. Niektoré akciové fondy sa špecializujú na vybrané teritórium (Európa, USA), vybrané sektory (počítače, telekomunikácie, biotechnológie). Takéto špecializované fondy bývajú označované ako dynamické. Výnos akciových fondov je veľmi ťažké dopredu odhadnúť, ich cena odráža ponuku a dopyt na burze. Rozdiely v cenách za jeden týždeň (dokonca aj deň) môžu byť niekoľko percent. Pre investora to znamená, že môže vysoko zarobiť, ale rovnako aj do-siahnuť stratu. Preto sa takáto investícia odporúča na veľmi dlhé obdobie (5, resp. 10 rokov a viac). Za dlhý čas môže byť výnos vyšší ako v dlhopisovom fonde.
- Zmiešané fondy miešajú v rôznych pomeroch dlhopisové a akciové stratégie. Podľa toho, koľko percent pripadá na dlhopisy a koľko percent na akcie, je možné určiť aj rizikovosť zmiešaného fondu. Viac dlhopisov môže znamenať menšie riziko a nižší výnos, viac akcií môže znamenať vyššie riziko a vyšší výnos.
Čo ovplyvňuje investíciu v podielovom fonde:
- podielové fondy spravujú profesionálne správcovské spoločnosti. Sú to licencované akciové spoločnosti, každý fond má svojho "portfólio manažéra", ktorý nakupuje a predáva cenné papiere podielového fondu. Musí dodržiavať schválený štatút podielového fondu. Tým je zabezpečená ochrana klientov. Kvalita správy sa najčastejšie porovnáva s tzv. "benchmarkom", ktorým býva známy a verejne dostupný index. Cieľom portfólio manažéra je poraziť benchmark.
- v poslednom čase výrazne do zhodnotenia podielových fondov za-siahlo zhodnotenie slovenskej koruny voči euru a doláru. Najmä oslabenie USD znamenalo pre klientov, ktorí investovali do podielových fondov v Sk pred cca 3 rokmi stratu. Na začiatku roka 2001 stál 1 USD približne 46 Sk, dnes 33 Sk. V životnom poistení je možné investovať len v Slovenskej korune, a pritom investícia môže byť smerovaná do cenných papierov vydávaných v USD, čo treba mať na mysli. Avšak pri investičnom horizonte 15 rokov a viac už pravdepodobne bude Sk históriou, stále však bude kurzové riziko voči USD.
- výber investičnej stratégie. Tú je potrebné prispôsobiť vlastnej akceptácii rizika. Ak sa neviete rozhodnúť, je lepšie investovať konzervatívnejšie ako "skúsiť, čo to dokáže". Pri sporení a investovaní na dlhý čas (10 rokov a viac) investícia do akcií prináša vyšší výnos ako investícia do dlhopisov. Veľkou výhodou investičného životného poistenia je možnosť meniť investičnú stratégiu v čase. Optimálne je začať sporiť a investovať do akciových fondov a v čase 1-2 roky pre koncom poistného obdobia previesť investíciu z akcií do dlhopisov. Vtedy sa klient zabezpečí voči prípadným poklesom
v čase, keď bude poistná lehota končiť.
- pri sporení je veľkou výhodou priebežné investovanie. Klient vkladá peniaze (prostredníctvom poisťovne) pravidelne k určitému dátumu. Z dlhodobého hľadiska je takýto spôsob investovania veľmi výhodný najmä pri investícii do akciových fondov. Klient získava výhodu lacného nákupu pri nízkych cenách akcií a výhodu pri predaji pri vysokých cenách. Takýmto investovaním si klient priemeruje náklady a konečný efekt je pre klienta výhodnejší.
Róbert Vitkovský, Salve Group SK