Motivácia: Chválim ťa tým, že ťa netrestám

Koniec mesiaca, sobota popoludní. V podniku sa finišuje, aby sa stihla dokončiť zákazka pre klienta. Treba ešte robiť niekoľko hodín. Zamestnanci sú ochotní "potiahnuť", ale pýtajú sa: "Čo za to?" Odpoveďou vedúceho je pokrčenie pliec.

A to je, podľa názoru mnohých slovenských zamestnancov, ešte ten lepší prípad. Nie je vraj zriedkavosťou, že tí, čo sa dožadujú motivácie, stretnú sa s ráznym: "Chválim ťa tým, že ťa netrestám!"

Za čias komunizmu sa mnohí vysmievali pracovitejším kolegom. Hovorilo sa, že každá iniciatíva býva spravodlivo potrestaná a často najlepšie obišli tí, čo sa vedeli dôkladne "zašiť" prípadne prácu usilovne predstierať.

Dokážu dnes vedúci pracovníci v slovenských podnikoch oceniť iniciatívu a pracovitosť? "Ako ktorí. Záleží to od ich osobnostných kvalít," hovorí 40-ročná chemička Renáta. "Mala som šťastie skôr na tých, ktorí si dobrú robotu všimnú a pochvália. Ale ani finančné ohodnotenie nie je na zahodenie - aj ako spätná väzba."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nie všetci majú šťastie na uznanlivých šéfov. Často vraj platí: na pracovitého naložia toľko práce, že nakoniec ju neunesie, začne meškať s termínmi a robiť chyby. Niektorí sú presvedčení, že tí, ktorí prejavia ochotu podávať vyššie výkony, na svoju iniciatívu nakoniec doplatia. "Vždy som sa snažil splniť plán na viac ako sto percent. Výsledkom bolo najmä ďalšie zvýšenie plánu, pričom ohodnotenie sa znižovalo," hovorí znechutene 40-ročný manažér Milan. "Človek dokáže podávať výkony, ale potrebuje motiváciu. Aj finančnú."

"Nestojím o čestné uznanie pred nastúpenou jednotkou, ale trochu uznania by ma nezabilo," usmieva sa 29-ročná technička Lívia. "Keď dá človek do pracovného výkonu všetko, oporou sú najmä priami spolupracovníci, ktorí vidia, že sa nám podaril dobrý kus práce. Šéfovia si všímajú skôr chyby."

SkryťVypnúť reklamu

Najnižšia motivácia zamestnancov je logicky v oblastiach s najvyššou nezamestnanosťou. Tam je často pravidlom: "Alebo budeš pracovať prinajmenšom na sto percent, alebo môžeš ísť. Máme z čoho vyberať."

Bojíte sa prejaviť iniciatívu?

Hľadajú slovenskí šéfovia skutočne iniciatívnych ľudí a vedia ich aj ohodnotiť? Prečo niektorí vedúci nepozerajú na šikovných podriadených ako na prínos? Zhovárame sa s psychologičkou Mgr. MARTINOU SAMAŠOVOU, konzultantkou spoločnosti Profesia.

Vážia si vedúci pracovníci na Slovensku iniciatívnych ľudí?

"U nás, a verím, že aj v iných úspešných spoločnostiach áno. Iniciatívnosť nájdete v mnohých inzerátoch, najmä ak spoločnosti obsadzujú vyššie pracovné pozície. Je to hľadaná vlastnosť. Ak sa spája s ďalšími schopnosťami, je zárukou, že človek dokáže priniesť firme podstatne viac ako "vykonávateľ príkazov". Ale iniciatívnosť sama o sebe nie je zárukou, že bude daný človek kvalitne vykonávať svoju prácu. Napríklad úspešného manažéra charakterizuje okrem iniciatívnosti aj schopnosť spolupracovať, delegovať, motivovať svojich podriadených a budovať dôveryhodné pracovné vzťahy."

SkryťVypnúť reklamu

Nestretli ste sa s tým, že iniciatívny človek môže byť pre vedúcich nepohodlný?

"Určite sa to v praxi môže stať, je to však jednoznačne na škodu daného manažéra. Pre každého, kto má pocit, že jeho iniciatívnosť mu v práci prináša viac ťažkostí než výhod, platí: nestačí mať nápady, treba ich vedieť svojim kolegom a nadriadeným "predať", presvedčiť ich a získať ich spoluprácu pri realizácii. Alebo si založiť vlastnú firmu a byť pripravený ohodnotiť iniciatívu vlastných zamestnancov."

Aké typy šéfov nemajú radi iniciatívnych ľudí?

"Ide zväčša o menej zrelé osobnosti, ktoré si vlastný pocit hodnoty odvíjajú od neustáleho prvenstva v skupine, v ktorej sa pohybujú. Vysoká súťaživosť a ambicióznosť sa niekedy v kombinácii s "nezrelosťou" môže prejaviť aj takto. Pre takýchto ľudí je typická potreba "byť v strede pozornosti". Niekedy je to "vedľajším efektom" vysokej sociability."

SkryťVypnúť reklamu

Hovorí sa, že "každá iniciatíva je spravodlivo potrestaná". Súhlasíte?

"Úprimne, ani nie. Naopak, súčasné firmy a ich manažéri sa podľa mňa úspešne učia, že práve tí, ktorí "myslia vlastnou hlavou", sú pre firmu pravou pridanou hodnotou."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 587
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 307
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 121
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 909
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 863
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 392
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu