Mnohí zástupcovia Centier voľného času sa sťažujú, že školy organizujú na poslednú chvíľu a nekvalitne, len aby mohli získať vzdelávacie poukazy. Aj ich ponuka je však široká - napríklad v košických centrách voľného času sa deti môžu vyblázniť v krúžku brejkového tanca. FOTO - TASR
Zavedenie vzdelávacích poukazov sa neobišlo bez problémov. Sprevádzalo ho neférové konanie niektorých škôl, ktoré nechceli poukazy "pustiť z ruky": na rodičov vyvíjali nátlak, aby dali poukaz škole, niektoré školy si dokonca poukaz rovno nechali, bez toho, aby ho dali do rúk rodičom. "Určite sme to očakávali, i keď možno miera a početnosť nás trošku prekvapila," reagoval štátny tajomník ministerstva školstva František Tóth.
Vzdelávacie poukazy kritizujú najmä centrá voľného času, ktoré po tom, ako školy začali žiakom ponúkať krúžky, stratili časť detí. "Vzdelávacie poukazy sú nezmyslom. Svoj účel podľa mňa splnia len v menších mestách a obciach," myslí si riaditeľ bratislavského Centra voľného času na Štefánikovej ulici Ivan Korček.
Aj riaditeľ centra na Hnileckej ulici v Bratislave Július Selecký tvrdí, že podľa neho jediný efekt, ktorý poukazy priniesli, je v tom, že na základných školách vznikli "vymyslené" krúžky s otáznou kvalitou.
Školy sa však bránia, že ani ony to so vzdelávacími poukazmi nemali jednoduché. "Rapídne sa nám zvýšila administrácia - musíme vydať poukazy, robiť štatistiky, koľko sa nám ich vrátilo, informovať rodičov. A keď niektoré poukazy prepadnú, peniaze dostane zriaďovateľ a nie my," povedali nám v jednej zo škôl v Považskej Bystrici. Pripomínajú pritom, že peniaze na vzdelávacie poukazy ani nie sú peniazmi navyše, sú len iným prerozdelením peňazí na mimoškolské aktivity. "A keď si to zrátate, tých 300 korún do septembra zhruba na 40 hodín aktivít robí niečo cez sedem korún na žiaka. No povedzte, koľko musíte mať v krúžku žiakov, aby sa vám to oplatilo?"
Ministerstvo školstva sa kvôli kritike rozhodlo začať preverovať návštevnosť mimoškolských aktivít. Rezort už rokuje s krajskými školskými úradmi a zisťuje, či počet nahlásených žiakov na krúžkoch v školských zariadeniach a na školách súhlasí s realitou. "Môžeme tiež požiadať štátnu inšpekciu a poslať ju na kontrolu, čo sa zrejme v tomto školskom roku aj stane," povedal František Tóth.
Prostredníctvom kontrol sa má zistiť, či deti naozaj chodia na krúžky, alebo je ich účasť len umelo vykazovaná. Kvalitu narýchlo vytvorených krúžkov centrá voľného času kritizujú. Tóth zdôrazňuje, že úroveň by mali kontrolovať najmä rodičia. Tí by mali denne sledovať, či je dieťa s krúžkom spokojné alebo nie. Ak nebude, na ďalší rok preň môžu vybrať iné zariadenie.
Tóth tvrdí, že chybu spravili aj rodičia, ktorí zo strachu tlakom školy podľahli, namiesto toho, aby sa slobodne rozhodli.
Školy, ktoré si vymyslia počet detí na krúžkoch, čaká podľa Tótha aj postih. Ak kontroly zistia porušenie zákona, minister môže navrhnúť odvolanie riaditeľa školy. Okrem toho dostanú peniaze len na tých žiakov, ktorí krúžok naozaj navštevujú.
Autor: sr