Američan Edward C. Prescott (vpravo) sa narodil v roku 1940 v Glen Falls, v štáte New York. Doktorát za ekonómiu získal na Carnegie-Mellonovej univerzite v Pittsburghu v roku 1967, následne tu začal vyučovať a v roku 1975 na Carnegie získal miesto stáleho profesora. Expert na politickú ekonómiu, Nór Finn E. Kydland (vľavo) sa stal tretím Nórom, ktorý získal v histórii Nobelovu cenu za ekonómiu. Kydland sa síce v roku 1944 v Nórsku narodil, doktorát však obhajoval v Spojených štátoch, kde posledných tridsať rokov žije.
Kydland a Prescott spolupracujú od sedemdesiatych rokov, keď im vysokú reputáciu získal článok v Journal of Political Economy, kde v texte pod názvom "Poriadok namiesto voľnosti: Nedôslednosť optimálnych plánov" analyzovali možnosti centrálnych bánk v prípade, že majú presne stanovené ciele, alebo majú voľnú ruku. (reuters, čtk)
FOTO - REUTERS
ŠTOKHOLM - Američana Edwarda C. Prescotta a Nóra Finna E. Kydlanda včera Švédska kráľovská akadémia ocenila tohtoročnou Nobelovou cenou za ekonómiu. Obaja rozpracovali teóriu ekonomických cyklov a faktorov. Skúmali, ako kolísanie hospodárstva medzi vrcholom a dnom ovplyvňujú nové technológie a ekonomická politika.
Obaja víťazi pracujú v Spojených štátoch. Američan Prescott vyučuje na univerzite Carnegie Mellon v Pittsburghu a na Kalifornskej univerzite v Santa Barbare. Nór Prescott pôsobí na Arizonskej univerzite v Tempe. Obaja víťazi si rozdelia 10 miliónov švédskych korún, čiže zhruba 1,3 milióna dolárov.
Keďže najmladšiu Nobelovu cenu získal Američan už piaty rok po sebe, kráľovská akadémia musela upozorniť, že Spojené štáty sú vo vede a výskume hnacou silou. Za ich úspechom stoja podľa akademikov obrovské sumy, ktoré sa v USA na vedu a výskum vynakladajú.
Vlani ocenili Američana Roberta F. Engleho a Brita Clivea W. J. Grangera za rozvoj štatistických nástrojov, ktoré spresňujú rast ekonomiky, úrokov a ceny akcií.
Nobelova cena za ekonómiu je jedinou zo šiestich cien, ktoré nezaložil Alfred Nobel. Od roku 1968 ju udeľuje švédska centrálna banka na jeho pamiatku. Medzi jej laureátmi sú napríklad Paul A. Samuelson, Friedrich August von Hayek, alebo Milton Friedman.
Kydlan a Prescott prispeli podľa švédskej akadémie k makroekonomickej analýze a aplikácii menovej a rozpočtovej politiky v mnohých krajinách.
"Ich práca sa neobmedzila len na ekonomický výskum, ale má dosahy tak na ekonomickú politiku všeobecne, ako na menovú politiku prakticky," uviedla akadémia. Teória nových laureátov integrovala teóriu hospodárskych cyklov s teóriou ekonomického rastu. Kým doteraz sa kládol dôraz na makroekonomické šoky na strane dopytu, Kydland a Prescott dokázali, že zmeny na strane ponuky majú oveľa väčšie a rozsiahlejšie dôsledky.
(reuters, čtk)