Londýn 5. decembra (TASR) - Vyhlásenia Británie, že je centrom manažérskych znalostí, narušila najnovšia štúdia, ktorá zistila, že takmer polovica členov nižšieho vedenia nemá veľmi priaznivý názor na spôsob riadenia ich spoločností a organizácií.
Podriadení považujú svojich šéfov za silných v ambíciách, no slabých v dôležitejších kvalitách. Prieskum medzi takmer 1 500 manažérmi poukazuje na všeobecne prevládajúci negatívny názor na kvalitu riadenia. Spomedzi respondentov 36% ohodnotilo riadenie za slabé alebo relatívne slabé, 32% uznáva spôsob vedenia firmy za dobrý alebo relatívne dobrý.
Nižší manažéri boli zväčša kritickí a len jedno percento dalo vedeniu vysoké hodnotenie. Veľké nadšenie nezaznelo ani zo strany členov stredného a vysokého vedenia. Prekvapujúcim bolo zistenie, že dokonca aj v kategórii výkonných riaditeľov len 15% respondentov pridelilo svojej spoločnosti najvyššiu známku. Rovnaké percento označilo spôsob riadenia za slabý a len 11% všetkých manažérov považuje svojich šéfov za inšpiráciu.
Výsledky tejto štúdie naznačujú, že Británia je príliš spokojná so svojou schopnosťou byť príkladom pre ostatných v oblasti riadenia podnikov. Organizácie štátneho sektora po nadáciách pritom dostali najnižšie hodnotenie.
"Šéfovia nedokázali alebo nedokážu inšpirovať svojich nástupcov," cituje denník Financial Times bývalého výkonného riaditeľa automobilky Jaguar Johna Egana, ktorý predsedal poradnej komisii v projekte tejto štúdie.
* sov