Králiky sú citlivé najmä na prievan.
FOTO - ARCHÍV
Ak sa králiky chovajú v nevhodných podmienkach, zvyčajne ich postihne katar dýchacej sústavy, teda zápaly slizníc nosa, priedušiek a pľúc. Sychravé počasie, nadmerná vzdušná vlhkosť a prievan však vyvolávajú najmä zápal nosovej sliznice. Králikovi vtedy vyteká z nosa najskôr číry, neskôr hustejší sekrét, ktorý zasychá a zlepuje srsť. V okolí nosových otvorov sa môžu vytvárať chrasty, ktoré sťažujú až znemožňujú dýchanie zvieraťa. Ochorenie prebieha bez zvýšenej telesnej teploty (normálna teplota dospelého králika je 38,5 až 39,5 stupňa). Zviera zväčša normálne prijíma krmivo, ale fŕka, pohadzuje hlavou a prednými končatinami si otiera nos. Ochorenie prebieha v akútnej alebo chronickej forme. Chronický stav sa vyznačuje miernejším priebehom a slabším výtokom, ktorý môže vymiznúť a po krátkom čase sa znova objaví.
Takouto nádchou trpí obyčajne len niekoľko zvierat v koterci, inokedy vzniká dojem nákazy. V chove však treba vylúčiť infekčnú nádchu , na ktorú by poukazoval väčší počet postihnutých králikov, prudší priebeh, zdravotné komplikácie a niekedy aj dlhšie trvajúce ochorenie. Aj parazitárne ochorenia (napríklad protostrongylóza) alebo nádorové bujnenie nosovej sliznice môžu spôsobovať dýchacie ťažkosti. Takisto prach z podstielky, plesne, dezinfekčné prípravky, náter stien koterca alebo dym dráždia sliznicu a vedú k jej zápalom.
Ako sa postaráme o králika postihnutého nádchou? V prvom rade ho premiestnime do suchého čistého a vzdušného koterca s vhodnou klímou. Okolie nosových otvorov mu čistíme výluhom z kamiliek alebo bórovou vodou a natierame dezinfekčnou masťou. Ak sa vytvorili chrasty, zmäkčíme ich jedlým olejom a opatrne odstránime, aby sme dýchacie cesty uvoľnili.
Vážnejším ochorením je zápal priedušiek alebo pľúc či pohrudnice. Vtedy treba dať zviera do temperovanej miestnosti a podávať mu predpísané lieky.
Prevencia týchto ochorení spočíva v dobrých ustajňovacích podmienkach, plnohodnotnej výžive a vylúčení stresových situácií.
MVDr. MÁRIA INŠTITORISOVÁ