ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Niektorí záhradkári majú aj viacročné záznamy o množstve a druhu použitých hnojív, o zabezpečovaní výživy viniča a hnojení pôdy. Bez drahých rozborov vedia zistiť, ktoré živiny treba do pôdy zapraviť. Vychádzajú z bilancie látok, ktoré odoberie z pôdy úroda hrozna a ostatné podkultúry.
Poznámky z obdobia vegetácie, napríklad o príznakoch na listoch viniča spôsobených nedostatkom alebo nadbytkom niektorého prvku, upozornia pestovateľa na ich deficit. Efektívne hnojenie a využitie živín viničom sa prejaví na množstve úrody. Záhradkár pritom dbá na racionálnu a ekologickú výživu viniča s cieľom dopestovať kvalitné hrozno.
Do pôdy treba každoročne vrátiť minimálne toľko živín, koľko odčerpala úroda. Aby sa nenarušil ich rovnovážny stav, pri jesennom hnojení vinohradu pripočítame množstvo živín, ktoré po splavení do spodných vrstiev, povrchovej erózii pôdy alebo premene na formu neprijateľnú pre vinič zostáva mimo dosahu koreňového systému. Ak je na viničnom kre, ktorý má dispozičnú plochu asi tri štvorcové metre, úroda 4 kilogramy hrozna, musí sa do pôdy v hĺbke rizosféry vpraviť 40 gramov dusíka (N), 13 gramov fosforu (P), 53 gramov draslíka (K), 10 gramov horčíka (Mg) a navyše približne 10 percent z každej živiny. To pokrýva optimálne množstvo živín pre vinič. Presnejší výpočet sa určí na základe výsledkov pôdnych rozborov. Objem závisí aj od druhu pôdy a spôsobu vpravovania hnojív.
Najvhodnejšie obdobie na jesenné hnojenie vinohradu nastáva po zbere hrozna. Do pôdy sa vpravuje celé množstvo organických hnojív a väčšia časť minerálnych hnojív. Organické hnojivá vrátane rastlín na zelené hnojenie s letným výsevom sa aplikujú spolu s P, K a Mg hnojivami na jeseň. Pri pravidelnom hnojení vinohradov je fosfor v dostatočnej zásobe. (Vo veľkovýrobe jeho obsah klesá.) Draslíkom sa hnojí diferencovane podľa druhu pôdy. Na ťažších pôdach je využiteľnosť tohto prvku nižšia, preto sa aplikujú vyššie dávky ako na ľahkých pôdach. Vopred sa zistí pôdna reakcia; ak treba, môže sa upraviť s CaO aj počas vegetácie. Dusíkatými hnojivami sa na jeseň nehnojí. Všetky hnojivá sa vpravujú do rigolov asi 0,6 metra okolo kmienka viniča, do hĺbky 0,3 metra. Maštaľný hnoj sa môže dať naraz na tri roky v množstve 40 kilogramov na ker. Ak je vinič vysadený v radoch, hnoj sa zaorie hlboko orbou. Obsah živín je v hnojivách rôzny, preto sú uvedené množstvá živín pre záhradkára orientačné, postačujúce.
Prof. Ing. ALOJZ VEREŠ, DrSc.