Hrozno v čerstvom stave a hroznový mušt obsahujú množstvo vitamínov, minerálnych látok, sacharidov, organických kyselín, pektínov a vlákniny. Modré i červené hrozno obsahuje antibakteriálne farbivo oenin a fenolové zlúčeniny resveratrol a stilbén, ktoré pôsobia preventívne proti črevným infekciám a rakovine. Obsahuje tiež flavonoidy kvercín a rutín, chrániace srdcovo-cievny systém. Hrozno je ľahko stráviteľné, pôsobí regeneračne, energeticky, podporuje vylučovanie moču a povzbudzuje činnosť pečene. Priaznivo pôsobí aj pri liečení vysokého krvného tlaku, slabosti cievneho systému, obezity, chudokrvnosti, žlčových a obličkových kameňov či pri chorobách srdca. V minulosti boli obľúbené kúry pitia hroznovej šťavy a burčiaku, ktoré odstraňujú nahromadené toxíny z tela (burčiak musí byť bez toxických chemických látok).Vo vhodných lokalitách by preto nemal chýbať vinič stolových odrôd.
Jednoročné viničové sadenice vysádzame spravidla na jar, hoci sa nevylučuje ani jesenná výsadba. V niektorých rokoch však býva ich ponuka nízka. Záhradkári, ktorí si môžu sadenice počas zimného obdobia uskladniť v hrobliach alebo vo vhodných pivniciach (vo vlhkom piesku), si ich často obstarávajú už na jeseň.
V ekozáhradkách uprednostňujeme zo stolových odrôd viniča hroznorodého najmä kvalitné veľkoplodé, chutné a rentabilné odrody. Patria medzi ne tradičné odrody Chrupky (biela, červená a Jalabertova), Čabianska perla, Pannónia Kincse, Guzuľ kara, Cardinal, Julski biser a Olšava. Na konzumáciu sú vhodné i niektoré muštové odrody, najmä Irsai Oliver, Muškát Ottonel, Müller Thurgau, Pálava, Veltlínske červené skoré, Bouvierovo hrozno, z modrých odrôd Modrý Portugal a Svätovavrinecké a ďalšie krajové neregistrované odrody. V poslednom období vyprodukovali slovenskí šľachtitelia veľmi kvalitné úrodné odrody stolového hrozna ako Diamant, Dóra, Opál, Pastel a Rubanku, z ružových odrôd Ametyst a z modrých Negru a Onyx. Tieto odrody však potrebujú intenzívnu ochranu najmä proti peronospóre a múčnatke.
Tomu, kto nemá možnosť uvedené odrody spoľahlivo chrániť, odporúčame vysádzať ekologické, tzv. interšpecifické odrody. Pestujeme ich bez chemickej ochrany, prípadne len s obmedzenou ochranou sírnatými a meďnatými prípravkami. Ich kvalita však nedosahuje úroveň našich najlepších ušľachtilých odrôd. Spomenieme z nich najmä skoré odrody Prim, Viktória, Vostorg, z neskorých Aron, Križovnikovaja a z modrých Dačnyj.
Doc. Ing. VILIAM HORNIAK, CSc.