Z hľadiska ochrany je dôležité, aby sme sa neunáhlili a ruže v jesennom období neostrihali. FOTO - ARCHÍV
Z hľadiska ochrany je dôležité, aby sme sa neunáhlili a ruže v jesennom období neostrihali. Mohli by sme tým oslabiť kríky, ktoré by sa stali citlivými na mráz. Pri reze sa obmedzíme na to, že ruže len očistíme od zvädnutých kvetov a chorých častí. Rez do starého dreva v tomto období zásadne nerobíme. Vhodný je až na jar, keď skončia mrazy a kríky sú tesne pred pučaním. Čistenie ruží spájame aj s odstránením opadnutých listov, pretože na nich môžu prezimovať pôvodcovia mnohých ochorení, najmä antraknózy (Marssonina rosae). Uvedená choroba mala na jar v tomto roku v dôsledku početných zrážok priaznivé podmienky na rozvoj. Nebezpečná je nielen preto, že ružiam uberá z krásy, ale aj preto, že znižuje ich odolnosť proti mrazom. Nezabudnime preto na odstraňovanie lístia.
Nízko rastúce ruže chránime pred mrazmi aj prihrnutím 10- až 20-centimetrovej vrstvy zeminy tak, aby dostatočne zakryla miesta, kde boli štepené. Tieto miesta sú totiž najcitlivejšie na mráz.
Ťahavé ruže obalíme vetvičkami z ihličnatých stromov tak, že halúzky zastrčíme medzi ruže. Na vysokokmienkových ružiach obalíme koruny a miesta štepenia do jutových vriec, ktoré naplníme suchým lístím alebo ihličnatými vetvičkami. Kmienky môžeme zabaliť aj do ľanových vriec. Nikdy nepoužívame plastové vrecia, pretože v nich ruže sa nadmerne zahrievajú a "potia".
Opísané práce robíme tesne pred začiatkom mrazov.
Ing. PETER DRÁČ