Jednou z tém bola Európska únia. Dlho sme sa o nej rozprávali, dlho sa na vstup pripravovali a dnes sme už štyri mesiace jej reálnymi členmi. Konferencia si teda predsavzala posúdiť ako sa naše predstavy napĺňajú už cez prvé praktické skúsenosti celospoločenského a firemného IT biznisu.
Už pred naším vstupom do únie sa predpokladalo, že najdynamickejšie budú menšie členské štáty. Také ako Írsko, Fínsko... Dnes je táto tendencia potvrdená aj faktami. Konferencia skonštatovala, že charakterom svojho IT vývoja ju potvrdzuje aj Slovensko.
Druhou, už tradičnou témou konferencií IT3T, bolo poukázanie na novinky v oblastiach informačných a komunikačných technológií. Ako a kam sme sa posunuli, kam sa uberá svet a predovšetkým, čo máme v tomto vývoji pre seba považovať za dôležité.
Okrem zapĺňania medzier v ponukách riešení, a jednou z nich je celoeurópsky nedostatok systémov na komunikáciu s ostatnými, sa moderná Európa čoraz viac zamýšla nad bezpečnosťou riešení.
Nielen technickou, ale aj bezpečnosťou celého systému. Pri internetových obchodoch, elektronických aukciách...
Druhým momentom je uvedomeie si absolútne základného prínosu IT vývoja. V tom, že každá ďalšia kvalitatívna zmena už bude "poháňaná" technológiami. Ich dostupnosť a aplikovateľnosť preto ešte výraznejšie predurčí konkurencieschopnosť. Tak z pohľadu dodávateľov IT riešení, ako aj ich zákazníkov.
Tretím, zatiaľ viac západoeurópskym momentom vývoja je úsilie lokálnych IT autorít združovať okolo seba, ako centra, dôležitých regionálnych zákazníkov a organizácií podporujúcich biznis. Tomuto pohybu sa čoskoro nevyhne ani Slovensko.
s Neformálny konferenčný raut SOFTIP Blue Jeans Párty bol otvorený prevzatím si Certifikátu kvality podľa normy ISO 9001 : 2000. Z rúk vedúcej audítorky Ing. Dagmar Snohovej ho prevzali výkonná riaditeľka Ing. J. Melichárková a podpredseda predstavenstva Ing. Ján Kulhány, CSc. Pani audítorka, čo vás na "softipkvalite" najviac zaujalo?
- Dve veci! Samozrejme, okrem absolútneho naplnenia certifikačných kritérií. Prvou je množstvo a územné rozčlenenie pobočiek a pracovísk a druhou vnútrofiremná podnikateľská atmosféra.
S celou komisiou sme sa presvedčili, že SOFTIP má v sebe zabudované prvky na reálnu aktivizáciu všetkých tvorivých kolektívov i jednotlivých zamestnancov.
VII. ročník medzinárodnej konferencie Informačné technológie tretieho tisícročia v podnikateľskej praxi je za nami. Čo rokovanie naznačilo, ako ho hodnotiť?
F. A. Zvrškovec, Dividend Group, strategický poradca spoločnosti SOFTIP:
- Vyhovovala mi jej neformálnosť. SOFTIP, ako jej organizátor, sa predstavil spoločensky uvoľnený a viac prispôsobený novým možnostiam. Predovšetkým z hľadiska svojho prejavu voči trhu. Lebo minuloročnú konferenciu hodnotím ako zavŕšenie istej etapy budovania firemného image.
Evidentné je aj to, že základné myšlienky SOFTIPu sú dnes na trhu už reálne zakorenené a že aj ich prostredníctvom si firma neustále potvrdzuje svoju pozíciu.
A čo sa týka partnerov? V minulých rokoch som mal dojem, že nás vnímali z "väčšej vzdialenosti". Dnes? Napríklad náš generálny partner, spoločnosť HP. Nadobudol som dojem, že stačí začať a ide s nami v partnerstve do akéhokoľvek relevantného projektu. Veď partnerskú spôsobilosť a férovosť sme si odskúšali už na rade spoločných krokov.
J. Melichárková, výkonná riaditeľka SOFTIP, a.s.:
- V tomto roku sme si odskúšali nový rokovací model a myslím, že ho prijali tak partneri, ako aj účastníci. A keďže je naše rokovanie otvorené, prišla si ho pozrieť aj naša konkurencia. Navyše, v tomto roku sa sila SOFTIP po prvýkrát preukázala aj na nezávislých faktoch. Po prvýkrát v histórii sme totiž verejnosti poskytli všetky hospodárske údaje. Donedávna sa sila SOFTIPu v spoločnosti skôr predpokladala, lebo úroveň našej hospodárskej sily sa opieralo skôr o pocitové posudzovanie.
A čo ukázalo samotné rokovanie? Osobitne panelová diskusia ma presvedčila, že sa završuje pocit potreby odstránenia realizácie biznisu po starom. Teda nielen biznisu, lebo veľa sa hovorilo aj o urýchlení dostupnosti informatizácie pre každodenný občiansky život.