Pravdepodobne každý, kto pracuje s elektronickou poštou, teda prijíma a odosiela maily, pozná slovné označenie spam. Bežne sa ním označuje posielanie, resp. skôr prijímanie nevyžiadaných mailov. Informácia o tom, ako skutočne pojem spam vznikol, je však menej známa.
Príbeh spamu spracoval Brad Templeton (http://www.templetons.com/brad/) - človek, ktorý stál pri zrode moderného internetu, bol zakladateľom prvej reálnej stránky s .com príponou a bol zakladateľom prvých internetových novín...
Shoulder Pork and hAM/SPiced hAM luncheon meat
Podľa údajov na stránke www.hermelfoods.com resp. na stránke www.spam.com v roku 1937 v americkom meste Austin, Minneapolis, v spoločnosti Hormel Foods vyprodukovali prvú dávku konzervovaného jedla, ktoré sa predávalo ako Shoulder Pork and hAM/SPiced hAM luncheon meat, čiže skrátene SPAM luncheon meat. Jedlo tvorené z bravčového pliecka a korenenej šunky sa stalo podľa Hermel Foods veľmi populárnym pre jeho primeranú cenu a chuť. Popularitu si SPAM získal počas druhej svetovej vojny. Každý týždeň boja spojencov v Európe prúdilo na starý kontinent spolu s ostatnými potravinami a vojenským materiálom aj 15 miliónov konzerv SPAM-u. SPAM sa stal neoddeliteľnou súčasťou stravy spojencov, ruských vojakov i civilistov. Podľa údajov na stránke spoločnosti po druhej svetovej vojne svetoví lídri Dwight Eisenhower, Margaret Thatcherová a Nikita Chruščov dokonca priamo vyzdvihli význam SPAM-u pre víťazstvo spojencov. V roku 1959 dosiahol počet vyrobených SPAM-ov 1 miliardu konzerv, v roku 1970 2 miliardy, v roku 1980 3 miliardy, v roku 1986 4 miliardy. V roku 1994 dosiahol počet vyrobených SPAM-ov 5 miliárd. SPAM-y sa jednoducho rozšírili po celom svete. Spam sa stal bežným výrazom na označenie podobného typu jedla (informácie sú čerpané z internetovej stránky www.hermelfoods.com - v sekcii pre médiá možno nájsť aj ďalšie informácie).
Monthy Python
V roku 1975 uzrel svetlo sveta film Monthy Python a Svätý grál (Monthy Python and the Holy Grail), v ktorom tvorcovia použili slovo spam v jednej zo scénok. V bláznivej humornej scénke vymenúva čašníčka hosťovi dennú ponuku jedál, pričom každé jedlo obsahuje spam - vajce so spamom, vajce so slaninkou, klobásou a spamom, spam s klobásou, spam s rajčinou... Hosť sa snaží objednať si niečo bez spamu, ale čašníčka mu neustále poskytuje to isté - čokoľvek so spamom. Keď to hosťovi už začína byť podozrivé, skupina vikingov v reštaurácii spustí ešte navyše svoj chór "spam, spam, spam, nádherný spam..." (kompletný prepis scénky je možné nájsť napríklad tu http://www.odul.com/spam ). Spam sa touto scénkou stal synonymom niečoho, čo je všade a je toho príliš, je to prebytočné.
V roku 1993 sa Richard Depew rozhodol predstaviť koncept známy ako retro-moderovanie. Išlo vtedy o unikátnu aplikáciu, ktorá umožňovala pri moderovanej diskusii mazať príspevky aj potom, ako boli na web zaradené. Pri testovaní aplikácie však nastala chyba a členom diskusnej skupiny news.admin.policy bolo omylom odoslaných 200 nevyžiadaných mailov. Ľudia boli veľmi nahnevaní a na základe zhliadnutej scénky z filmu Monthy Python a Svätý grál prvýkrát použili slovom spam na označenie mailu, ktorý nechceli prijať. Písal sa dátum 31. marec 1993 a zrodil pojem internetový spam.
Lotéria Zelených kariet
Jedným z prvých známych veľkých spamov bol spam zaslaný autormi Cantorom a Siegelom, ktorí poslali reklamný text Green Card Lottery (lotéria Zelených kariet). Najali si programátora, ktorý im pripravil program automaticky rozosielajúci maily, a informáciu rozoslali na viac ako 6 000 internetových diskusných skupín. V rozposielaní pokračovali počas niekoľkých týždňov. Nakoniec sa im predsa len podarilo získať z tohto spamu nejaké peniaze. Cenou za to však bolo, že sa títo dvaja páni stali najnenávidenejšími návštevníkmi internetu v roku 1994.
O svojom snažení dokonca vydali knihu How to Make a Fortune on the Information Superhighway (Ako si zarobiť majetok na informačnej superdiaľnici). Ich aktivita a oficiálne vydaná kniha boli pravdepodobne začiatkom rozkvetu spamu na internete. Kniha sa predávala veľmi zle a postupne sa o nich prestalo hovoriť. Napriek tomu sa odvtedy počet odoslaných spamov po celom internete zvyšuje z roka na rok a dosahuje počty, ktoré možno len ťažko odhadnúť v číslach.
n