Bezprostrednou príčinou boli obavy z nedostatku ropných zásob pred očakávanou zimnou sezónou. Dlhodobým dôvodom je vysoký dopyt po rope a ropných produktoch, o ktorý sa postarala predovšetkým rýchlo sa rozvíjajúca čínska ekonomika.
Medzinárodné inštitúcie, medzi nimi aj Medzinárodný menový fond, upozorňujú, že ak v dohľadnom čase ceny ropy neklesnú, môže to spomaliť svetovú ekonomiku. Ceny ropy sú drahé už pridlho. Priemerná cena barelu ropy v tomto roku bola podľa agentúry Reuters 39,52. Vlani to bolo 30,99 dolára a v roku 1988, v čase ázijskej finančnej krízy 14,66 dolára.
Po zohľadnení vývoja ostatných cien však ceny stále nedosahujú rekordné úrovne z rokov 1979 - 1980, keď ropnú horúčku spôsobila revolúcia v Iráne. Po prepočítaní na dnešné ceny stála ropa v tom čase v priemere až 80 dolárov a svetovú ekonomiku poslala do recesie.
"Kým sa ceny ropy nedostanú zreteľne vyššie než sú teraz, okolo 50 dolárov za barel, ich vplyv zostane pravdepodobne relatívne mierny," povedal včera ekonóm z amerického Fedu Thomas Hoening. Sú však i opačné názory. Zástupca riaditeľa Medzinárodného menového fondu pre výskum David Robinson varoval, že nedostatok ropných zásob môže viesť k zraniteľnosti svetovej ekonomiky. (reuters)