Hlavný dôvod rastu cien ropy na trhu sú momentálne dôsledky hurikánu Ivan, ktorý sa nad oblasťou Mexického zálivu prehnal pred troma týždňami a oslabil ťažbu o štvrtinu. FOTO - REUTERS
Najväčšia ruská ropná spoločnosť dlhuje štátu ďalších 4,1 miliardy dolárov na dani za rok 2001. Štátne orgány už požadujú od firmy 2,7 miliardy dolárov z dlžnej sumy. O legalite požiadavky na zostávajúcich 1,4 miliardy dolárov musí ešte rozhodnúť súd, ktorý na žiadosť ministerstva zmrazil všetok majetok a účty Jukosu, a ten tak nemôže predať nič zo svojho vedľajšieho majetku, aby získal ďalšie financie na prevádzku a zaplatenie dlhu. Teraz je ohrozená aj hlavná ťažobná divízia firmy, Juganskneftegaz, ktorú chcú exekútori predať.
Ocenením Jugansku, ktorý sa na celkovej ťažbe ropy firmy podieľa 60 percentami, bola poverená firma Dresdner Kleinwort Wasserstein. Firma má ministerstvu oficiálne oznámiť sumu, na ktorú divíziu ocenila, tento týždeň. Analytici očakávajú, že sa bude pohybovať nad 15 miliárd dolárov.
Analytici počítajú aj s tým, že ministerstvo financií bude tlačiť na Jukos i naďalej a bude revidovať dane firmy za roky 2002 až 2004. Celkový nedoplatok na dani by sa tak mohol vyšplhať na hodnotu Juganska. Divízia sa tak najskôr dostane do rúk štátnej energetickej firmy. Jukos je podľa pozorovateľov obeťou kampane, ktorú proti firme vedie Kremeľ, aby sa pomstil jej hlavnému vlastníkovi Chodorkovskému za jeho politické ambície.
(čtk, reuters)
Ceny ropy prvýkrát vystúpili nad 51 dolárov
LONDÝN/CHICAGO - Svetové ceny ropy včera vystúpili na nové maximum a po prvýkrát v histórii sa dostali nad hranicu 51 dolárov za barel. Cena americkej ľahkej ropy stúpla na 51,38 dolára za barel a prekonala utorkové maximum o deväť centov. Rast stále poháňajú vysoký dopyt a obavy z nedostatočného zásobovania USA po výpadkoch spôsobených hurikánom Ivan.
Produkcia ropy v Mexickom zálive sa len pomaly zotavuje z hurikánu, ktorý sa prehnal zálivom pred tromi týždňami. Ropná produkcia v zálive je stále oslabená približne o 453-tisíc barelov denne, čo je štvrtina z celkovej ťažby. "Dopyt je silný najmä v Ázii a USA, pričom zásoby vo všetkých regiónoch sú malé," komentoval Marshall Steeves, broker Refco.
Ropný kartel OPEC ťaží na svojom maxime a jeho minulomesačná produkcia 690-tisíc barelov za deň bola 25-ročným maximom. Dodatočnými objemami zahŕňa trh aj Irak, ktorý svoju produkciu po oprave ropovodov po sabotážach obnovil. Problémové sú však stále dodávky z Nigérie.
Na komoditnom trhu NYMEX v New Yorku sa novembrové dodávky ropy zvýšili o 1,18 dolára až na 51,09 dolára za barel, čo bola najvyššia uzatváracia hodnota futures na americkú ľahkú ropu za 21 rokov obchodovania na trhu. (reuters, sita)