BRATISLAVA - Z majetkových priznaní sudcov, ktoré sú od utorka na internete, sa často nedá nič dozvedieť. Niektorí sudcovia napríklad neuvádzajú, v ktorom roku svoj byt kúpili, akú má výmeru, ani v akom je meste či obci. Cenu bytu ani sudcovia nemuseli uviesť. Niektorí sudcovia uvádzajú stotisícové alebo miliónové sumy ako "finančný majetok", nie je však jasné, ako k nemu dospeli.
Podľa ministerstva spravodlivosti sú za neúplné tabuľky zodpovední "nepozorní a nedôslední sudcovia". Minister Lipšic si ale aj tak myslí, že z priznaní "sa dá veľa vyčítať". Ministerstvo všetky údaje skompletizuje najneskôr do konca roka.
Nie je zverejnený ani majetok manželky alebo detí, iba v prípade, že ho vlastnia spolu so sudcom. Sudcovia sú pritom povinní uviesť aj majetok manželky, ten však ministerstvo nezverejňuje. "To, že to nie je na internete, neznamená, že nemôžeme skúmať majetkové pomery manželov," hovorí Fides.
Sudcovská rada aj minister spravodlivosti skúmajú najmä to, ako majetok sudcov narástol za jeden rok. Ak sú prírastky príliš veľké, sudcu si pozvú na vysvetlenie.
"Nepodanie majetkového priznania, nedoplnenie údajov a nevysvetlenie alebo nepreukázanie pôvodu majetku v určenej lehote sa považuje za disciplinárne previnenie," povedal Fides.
Podpredsedníčke Krajského súdu v Banskej Bystrici Jaroslave Vráblovej zverejňovanie majetkových pomerov neprekáža. Podľa nej je to jedna z ciest, ako zabrániť korupcii. "Nedá sa paušálne povedať, že kto má dva milióny, musí byť úplatkár, ale poviem pravdu, že našetriť to je dosť veľký problém." Na krajskom súde zarába sudca približne 30-tisíc korún v čistom.
(mož)
Majetky prokurátorov a policajtov sú tajné
BRATISLAVA - Majetkové priznania musia podávať aj prokurátori a policajti, na internete sa však nezverejňujú.
Prokurátor je povinný podať majetkové priznanie do 30 dní po nástupe do funkcie a potom každý rok. Podľa Svetlany Husárovej z Generálnej prokuratúry by nebolo dobré, aby sa mená alebo majetkové pomery prokurátorov zverejňovali. Mali by byť chránení, pretože dozorujú kauzy a rozhodujú o samotnom trestnom stíhaní.
Aj policajt je povinný podať priznanie do 30 dní po nástupe k polícii a potom každý rok. Ministerstvo vnútra nesúhlasí s ich zverejnením, lebo by to mohlo "rozložiť policajné útvary fungujúce v utajení". (mož)
Sudkyňa Hirnerová má byt, auto a spláca úver
Sudkyni Krajského súdu v Bratislave Beáte Hirnerovej ministerstvo dočasne pozastavilo výkon funkcie za to, že spravila chyby v konkurzných spisoch.
Vo svojom majetkom priznaní uvádza, že spolu s manželom vlastní byt výmery 109 m2, nenapísala však, kedy ho kúpila. Pre SME povedala, že to môže byť aj chyba pri prepisovaní. Kúpila ho vraj v roku 2002, ale jeho cenu neprezradila. Vo svojom majetkovom priznaní zistila jednu chybu. V časti záväzky je napísané 1 500 korún, nie sú to však podľa nej záväzky, ale suma, ktorú jej ročne platí družstvo za prenájom hektára pôdy.
Uvádza tiež, že s manželom vlastní auto za 720-tisíc z roku 1999, 350-tisícový hnuteľný majetok a má splatiť úver 1 milión 300-tisíc. Ešte má 250-tisícový hnuteľný majetok a "železnú rezervu" 150- tisíc. "Tej sa snažíme nedotýkať." Jej manžel je podnikateľom, zarába vraj viac ako ona.
Majetkové priznania podľa nej nemajú žiadny význam pre verejnosť, iba pre ministerstvo. (mož)
Sudca Polka priznal niekoľko finančných majetkov
Veľký majetok má napríklad sudca Okresného súdu v Žiline Pavol Polka. Vlastní ho spolu s manželkou. Ktokoľvek sa snaží spochybniť čestnosť nadobudnutia tohto majetku, prehráva so sudcom všetky súdne spory. Polícia sudcu nikdy neobvinila zo žiadnej trestnej činnosti. Čo podľa majetkového priznania má: rodinný dom z roku 1995 - 1025 metrov štvorcových, byt z roku 1998 - 67,83 metra štvorcového, byt z roku 1998 - 140,46 metra štvorcového, byt z roku 2000 - 61,1 metra štvorcového, dva rodinné domy - dedičstvo z roku 2003 - výmeru neuvádza, tri pozemky - dedičstvo z roku 2002 a 2003 - výmeru neuvádza, iný hnuteľný majetok za 1 milión 375-tisíc - spôsob nadobudnutia uvádza "kúpa", finančný majetok za 860-tisíc - spôsob nadobudnutia uvádza "vklad", finančný majetok za 3 milióny 500-tisíc - spôsob nadobudnutia uvádza "nezadaný", finančný majetok za 6 miliónov 200-tisíc - dedičstvo z roku 2002, dopravný prostriedok, ktorý kúpil v roku 1995 - cenu neuvádza, dopravný prostriedok, ktorý si prenajal v roku 2001 - cenu neuvádza, dlhy a rôzne záväzky predstavujú približne 1 milión 500-tisíc korún.