Na výročie karpatsko-duklianskej operácie si prišli okrem veteránov zaspomínať aj komunisti.
FOTO TASR - MILAN KAPUSTA
Podľa odhadu TASR bolo na Dukle okolo 600 ľudí. Prezident povedal, že "boj o Duklu sa do histórie druhej svetovej vojny zapísal ako mimoriadne ťažký a krvavý. Spolu tu padlo viac ako 12 300 vojakov Červenej armády a 1. česko-slovenského armádneho zboru a viac ako 51 200 ich bolo ranených". Hovoril o krvou presiaknutom každom centimetri štvorcovom duklianskej pôdy, a preto nik nesmie zabudnúť na odvahu bojovníkov, na to, ako "hrdinsky bojovali za našu slobodu, za hodnoty demokracie a humanizmu".
Prezident položil vence k trom pamätníkom - na Dukle, generála Ludvíka Svobodu a pri Pamätníku sovietskej armády. "Stretol sa aj s protifašistickými bojovníkmi," povedal jeho hovorca Marek Trubač. Starí bojovníci sa mu sťažovali na odškodnenie a na to, že prišli o všetky výhody. Prosili ho, aby nepodpísal reformy.
Ivan Gašparovič v príhovore povedal, že všetci, ktorí proti fašizmu bojovali, si "zaslúžia našu vďaku a úctu. Im vďačíme za to, že Slovensko je dnes tam, kde je". (rf)
Okolie Dukly je v žalostnom stave, nie sú peniaze
V okolí Duklianskeho priesmyku dodnes každý hneď zbadá, že sa tam odohrávali ťažké boje. V okresnom meste Svidník sú stále ulice Sovietskych hrdinov, Partizána Kmiťa či čatára Nebiliaka. Politici spred roku 1989 by sa cítili ako doma aj na pamätníku Česko-slovenskej armády hore na Dukle či v reštaurácii s názvom Beriozka, ale vyhliadkovú vežu nad Duklou by zvnútra už asi nespoznávali.
Od parkoviska vedie k pamätníku chodník prerastený trávou, lampy sú zhrdzavené, popri chodníku, ktorým prejde len málo ľudí, bodliaky.
Pamätník česko-slovenských hrdinov a cintorín vojakov je pár metrov nad parkoviskom. K nemu chodievajú klásť vence politici, keď je okrúhle výročie karpatsko-duklianskej operácie. Od nápisu Večnaja slava gerojam Dukly je tráva vykosená, kríčky obstrihané, chýba len zopár detailov, ako sklá a žiarovky reflektorov, ktoré kedysi osvetľovali pamätník.
Vyhliadková veža asi pol kilometra nad pamätníkom je v žalostnom stave. Zvonku pekná, ale vnútri už nie sú žiadne exponáty, iba niekoľko fotografií komunistických pohlavárov.
Údolie smrti, ktoré fanúšikovia vojenskej techniky dodnes s úctou obdivujú, má problémy. Tanky ničia vandali, na ich údržbu niet peňazí, a tak hrdzavejú. Do hlavne jedného z nich dal ktosi trhavinu a odpálil, takže kus odtrhlo, iný ukradol poklop motora, ďalší časť vnútrajška.
Iba cintorín nemeckých vojakov, ktorých Hitler nahnal bojovať na Duklu, je dodnes v perfektnom stave. Drevené hrady v plote natreté tak, že sa lesknú. Starajú sa oň dvaja Prešovčania, lebo starostlivosť financuje nemecká nadácia. (rf)