BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič sa zajtra začne rozprávať so zástupcami lekárskej komory a asociáciami nemocníc a ochrany pacientov o zdravotníckych zákonoch, ktoré čakajú na jeho podpis. Na budúci týždeň sa rozhodne, či zákony podpíše, alebo vráti do parlamentu.
V rozhovore pre denník SME prezident povedal, že mal výhrady k pôvodne predloženým návrhom zákonov a počká si, ako ich poslanci upravili. "Mal som výhrady k niektorým sociálnym dosahom reformy, ako aj k určitým nezrovnalostiam s niektorými článkami ústavy," povedal Gašparovič. Prezidentovi sa príliš nepáči ani to, že vykonávacím predpisom môže vláda pozmeniť zákon v rozpore s tým, čo chcel zákonodarca.
Podľa hovorcu prezidenta Mareka Trubača teraz zdravotnícke zákony študuje legislatívny odbor prezidentskej kancelárie, na čele ktorého je Mária Dreninová. Tá zostala na tomto poste z čias Rudolfa Schustera.
Gašparovič sa poradí aj so šéfom svojej kancelárie Milanom Čičom, ktorý je bývalým predsedom Ústavného súdu. S politickými stranami sa až do svojho rozhodnutia stretávať nebude.
Opozičné politické strany Smer, HZDS aj KSS už oznámili, že ak zákony nadobudnú platnosť, dajú podnet na Ústavný súd. Prezidenta vyzvali, aby ich nepodpísal, a s rovnakou výzvou sa na neho obrátilo aj HZD, v ktorom bol Gašparovič donedávna predsedom.
Slobodné fórum podľa predsedníčky Zuzany Martinákovej "nevylučuje, že sa k podaniu pripojí alebo podá samostatný podnet". Podľa nej nie je isté, že sa všetky strany dohodnú na tom, čo konkrétne budú v zdravotníckych zákonoch namietať, aj keď by bolo podľa nej najlepšie, ak by prišlo na Ústavný súd iba jedno podanie.
Ústavný súd nemá zákonom stanovenú lehotu, dokedy sa musí vyjadriť. "Je možnosť vydať predbežné opatrenie, ale nie je to obvyklé," povedal ústavný právnik Peter Kresák.
Zdravotnícke zákony majú platiť od januára budúceho roku, opozícia okrem iného namieta aj to, že platenie za liečenie niektorých chorôb je v rozpore s ústavou.
"Rozhodnutie Ústavného súdu nemá retroaktívny charakter, takže každý, kto by zaplatil, urobil tak v súlade s vtedy platným právnym poriadkom," povedal Kresák.
Opozícia namieta aj to, že zdravotné poistenie je povinné, pričom platby budú smerovať aj na účty súkromných zdravotných poisťovní.
ROMAN KRPELAN