Premiér a predseda SDKÚ je menej ráznym odporcom členstva Turecka v únii ako KDH a necháva si otvorené dvere pre kompromis. FOTO - ČTK
Vláda sa bude podľa ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana zaoberať správou o postoji Slovenska k Turecku na budúci týždeň, tak ako si to vyžiadala Národná rada.
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský minulý týždeň oznámil, že KDH je proti členstvu Turecka v Európskej únii, keď povedal, že "je množstvo dôvodov, prečo by Turecko nemalo byť prizvané na rokovania o plnoprávnom členstve". Turecko podľa neho má "deficit demokracie", problém vidí aj v rozdelenom Cypre, ako aj to, že Turecko je moslimský štát.
KDH včera vyhlásilo, že rozhodnutie Európskej komisie považuje za protirečivé. Podľa KDH komisia na jednej strane odporúča začať rokovania s Tureckom a zároveň zvažuje trvalo obmedziť slobodu pohybu osôb, ktorá patrí medzi štyri základné slobody únie.
Premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda včera povedal, že začiatok rokovaní si netreba pliesť s tým, že "toto rokovanie sa môže skončiť iba vstupom Turecka do Európskej únie".
Dzurinda pred týždňom povedal, že Turecko podľa SDKÚ nie je dnes štátom, ktorý by sa mal stať členom Európskej únie.
ANO, naopak, otvorene privítala rozhodnutie Európskej komisie. Úspešná integrácia Turecka do Európskej únie bude podľa ANO nielen tureckým, ale predovšetkým európskym víťazstvom.
SMK k Turecku ešte nezaujala oficiálne stanovisko, ale predseda Béla Bugár povedal, že "ešte pred prístupovými rokovaniami musí dať Turecko signál, že to myslí vážne s dodržiavaním ľudským práv".
Opozičné strany svoje oficiálne stanoviská ešte neoznámili. Monika Beňová zo Smeru si začiatok rokovaní predstaviť vie, naopak, Tibor Mikuš z HZDS sa k začatiu rokovaní stavia skôr negatívne. "Odstránenie výhrad v oblasti dodržiavania ľudských práv, slobode prejavu a náboženskej slobode sa nedá vyriešiť za krátky čas," povedal Mikuš.
ROMAN KRPELAN