
Odrezané časti súsošia skončili zrejme v zberných surovinách. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
Po nedávnom zásahu vandalov v Kališti je súsošie značne poškodené a jeho časti skončili pravdepodobne v zberných surovinách.
Plastiku v roku 1972 komunistický režim z Pamätníka SNP premiestnil ako protisocialistické umenie najprv do skladu a neskôr do areálu v Kališti.
„Je nesporné, že v 60. rokoch vzniklo v Banskej Bystrici dielo, ktoré presiahlo svojím významom rámec Slovenska: Pamätník SNP, dielo architekta Dušana Kuzmu a sochára Jozefa Jankoviča… V architektonicko-sochárskej jednote malo toto dielo schopnosť silnej, expresívnej výpovede, ktorá je stále aktuálna a jej poslanie pretrváva,“ konštatujú banskobystrickí umelci vo svojom stanovisku.
Celý osud Jankovičovho súsošia označujú nielen za príklad vandalskej necitlivosti k hodnotám, ale predovšetkým za dávnu kultúrnu demenciu, ktorá k uplatneniu tejto necitlivosti viedla. Umelci sú presvedčení, že náprava môže byť dovŕšená len vtedy, ak sa Jankovičovo dielo vráti na svoje pôvodné miesto, teda do Pamätníka SNP.
Občianske združenie Ithaka sa snaží o premiestnenie Jankovičovho súsošia už dva roky. Od ministerstva kultúry a krajského úradu získalo aj súhlas na návrat sochy s podmienkou, že terajší areál Národnej kultúrnej pamiatky v Kališti bude po odinštalovaní súsošia Obete varujú architektonicky a umelecky doriešený.
S návrhom vymeniť súsošie za Jankovičovu sochu Krucifix však pamiatkový ústav nesúhlasí. Predložený návrh totiž podľa pamiatkarov nezodpovedá architektonickému riešeniu areálu a charakteru prostredia. Odporučili predložiť iné návrhy a ako alternatívne riešenie dokonca navrhli uviesť areál v Kališti do pôvodného stavu autentického prírodného prostredia.
DANIEL VRAŽDA