Milan Haborák pred odletom na aténsku olympiádu.
FOTO TASR - ŠTEFAN PUŠKÁŠ
Slovenskému rekordérovi teda hrozí dvojročný zákaz činnosti.
Slovenský atletický zväz (SAZ) o pozitívnom výsledku druhej vzorky informoval faxom Gabriel Dollé, šéf antidopingovej komisie Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF).
Milan Haborák, ktorý sa endokrinologickými vyšetreniami snaží dokázať, že neužil zakázané prostriedky a zvýšenú koncentráciu hCG vyprodukoval prirodzenou cestou jeho organizmus, musí do 8. októbra zaslať IAAF výsledky lekárskych vyšetrení potvrdzujúce túto alternatívu.
"V prípade, že tak neurobí, alebo lekárska správa bude nedostatočná, zasadne disciplinárna komisia zväzu, ktorá mu vymeria trest," povedala generálna sekretárka SAZ Anna Kirnová.
Atlét banskobystrickej Dukly musí vrátiť finančné prostriedky, ktoré dostal zo Slovenského olympijského výboru. "Od SOV sme dostali písomnú žiadosť, aby vrátil 100 000 korún, ktoré dostal na prípravu na aténske hry," uviedla A. Kirnová.
Ako povedal šéf armádneho strediska AŠK Dukla Ľubomír Roško, Haboráka zo strediska po stanovení trestu prepustia: "Ak dostane dvojročný trest, ktorý je pravdepodobný, prepustíme ho. Nemôžeme predsa niekoho držať dva roky s tým, že neplní účel, za ktorý berie plat." Roško kategoricky poprel, že by Dukla niesla vinu na tomto prípade: "Absolútne nie, my máme čisté ruky. Ak stredisko niekoho nútilo, tak len v tom, aby sa oboznámil s dopingovou chartou, súhlasil s ňou a aj ju podpísal. Neoficiálne mám správy, že nejaký nález sa po vyšetreniach u Haboráka našiel, no nie taký, ktorý by absolútne vyvracal obvinenie. V tejto chvíli nemáme Haborákovi ako pomôcť, pretože nič konkrétne a presvedčivé v rukách nemáme."
Tridsaťjedenročný Haborák mal pozitívny dopingový test 17. júla po mítingu IAAF Super Grand Prix v Madride, kde skončil piaty výkonom 20,02 m. Výsledok testu bol známy až 15. augusta, dva dni po otvorení OH. Predbežne mu zastavili činnosť a vedenie slovenskej výpravy ho z Atén predčasne poslalo domov. Išlo o prvý prípad slovenského športovca v ére samostatnosti, ktorého pre pozitívny dopingový test vylúčili z účasti na OH. Banskobystrický guliar po zverejnení pozitívneho nálezu tvrdil, že vedome neužil určite nič zakázané. Generálny sekretár Antidopingového výboru Slovenskej republiky (ADV SR) Miroslav Motyčík po zverejnení Haborákovho dopingového prípadu povedal, že peptidický hormón hCG sa v mužskom organizme prirodzenou cestou netvorí a jeho výskyt u mužov je takmer stopercentne nepravdepodobný. "Ide o špecifický hormón s anabolizujúcim efektom. V tehotenstve je typický u žien. Výskyt akéhokoľvek množstva u mužov je zakázaný a vždy je považovaný za pozitívny nález," vysvetlil M. Motyčík. (sita, tasr)