FOTO - ARCHÍV SME
BRATISLAVA - Tohtoročných maturantov čaká maturita po novom, ktorá podľa ministra školstva Martina Fronca zavedie v systéme poriadok a spravodlivosť. Do 15. októbra musia maturanti nahlásiť, z akých predmetov chcú maturovať a na akej úrovni.
Nový systém maturity sa overuje už šiesty rok. Napriek tomu sa stále z radov učiteľov, rodičov a žiakov ozývajú hlasy, že je nepripravený a že sa s ním malo ešte počkať. "Naši českí susedia nový spôsob maturity skúšajú o dosť dlhšie ako u nás, napriek tomu stále pokračujú v monitoroch a čakajú na vhodnú chvíľu, keď budú žiaci dostatočne pripravení," hovorí Monika Barnová zo strednej školy v Rimavskej Sobote. "Pre väčšinu žiakov je zatiaľ strašiakom. A katastrofálne výsledky minuloročných monitorov im na strachu určite neuberajú," dodáva.
Riaditeľka Gymnázia J. Papánka v Bratislave Gabriela Dorňáková si myslí, že školy mali dosť času si podrobnosti novej maturity naštudovať. "My sme sa zo žiakmi zapájali do všetkých monitorov, aby sme sa na maturitu po novom pripravili. A moji učitelia dnes nestoja pred niečím novým." Školy, ktoré sa o zmeny nezaujímali, podľa nej možno budú mať s jej zvládnutím problémy. "Učitelia sa asi najväčšmi obávajú toho, že musia pripraviť 30 zadaní na jednotlivé skúšky, a rebelujú, lebo na to majú málo času."
Dorňáková hovorí, že mnohí učitelia nevedomosť a strach prenášajú na žiakov. "Hovoria im, aká bude nová maturita náročná, a podporujú v nich pochybnosti, či ju zvládnu. Považujem to za úplne nepedagogické!" Žiakom preto odkazuje: "Uvedomte si, že sa nemení obsah a rozsah učiva. Žiak môže byť skúšaný len z učiva, ktoré je dané v učebných osnovách a tie sa nezmenili."
S tým súhlasí aj ministerstvo. "Obsah toho, čo sa bude po novom skúšať, nie je ani o milimeter iný než to, čo sa skúšalo dosiaľ, a než to, čo sa maturanti v škole naučili.
Jedným z dôvodov zavádzania novej maturity je aj fakt, že by mala nahradiť prijímacie pohovory na vysoké školy. Vysoké školy však ani po šiestich rokoch overovania nepovažujú nové maturity za náhradu prijímačiek.
Minister preto chce do novely vysokoškolského zákona presadiť, aby univerzity na výsledky novej maturity prihliadali. Nahrádzať ich zatiaľ nebudú, pretože záujem o niektoré odbory štvor- až päťnásobne prekračuje kapacity jednotlivých fakúlt. Práve preto budú prijímacie pohovory - ako vedomostné sito - potrebné aj v budúcnosti.
Termíny
do 15. októbra je potrebné prihlásiť sa na novú maturitu a vybrať si predmety, z ktorých chce žiak maturovať, a ich obťažnosť,
11. apríla 2005 (náhradný termín 9. máj) sa bude konať interná časť maturitnej skúšky zo slovenského jazyka a literatúry,
15. apríl (náhradný termín 10. máj) je termín internej časti maturitnej skúšky z maďarského jazyka a literatúry,
12. apríla (náhradný termín 11. máj) sa bude konať externá časť a písomná forma internej časti maturity z cudzieho jazyka,
o deň neskôr, 13. apríla (náhradný termín 12. máj), bude externá časť a písomná forma internej časti maturity z matematiky,
14. apríl bude termínom pre študentov, ktorí si vybrali ako maturitný predmet nemčinu (náhradný termín 13. máj),
generálna skúška z francúzštiny, ruského jazyka a španielčiny sa uskutoční 15. apríla 2005,
interné skúšky (ústna odpoveď) by sa mali zrealizovať od 23. mája do 10. júna 2005.
Maturita po starom
Maturita po novom sa ešte netýka všetkých predmetov, ale len tých, ktoré už boli overené a na nový systém pripravené. To sú anglický, nemecký jazyk a matematika. Po novom sa bude tiež konať písomná interná časť maturitnej skúšky, a to okrem spomínaných troch predmetov ešte z maďarského, ukrajinského a slovenského jazyka.
Z ostatných predmetov sa bude maturovať po starom, teda prevažne ústnou skúškou. Každý rok sa však budú do systému novej maturity zaraďovať ďalšie a ďalšie predmety, až kým sa maturovať po novom nebude zo všetkých.
V podstate to znamená, že ak si žiak netrúfa na maturitu po novom, môže (zatiaľ) maturovať z tých predmetov, na ktoré ešte nie sú vypracované centrálne zadané otázky. Z cudzieho jazyka môže napríklad maturovať z francúzštiny, gymnazista si z prírodovedných predmetov môže vybrať fyziku či chémiu.
Žiaci sa nevyhnú len písomnému testu v internej časti zo slovenského/maďarského jazyka, ktorý je povinný pre všetkých študentov.
Z čoho sa môžu žiaci pripravovať
www.statpedu.sk - internetová stránka Štátneho pedagogického ústavu. Sú na nej vzorové zadania na internú časť maturitnej skúšky (z nich si môžu učitelia vybrať pri zostavovaní otázok na ústnu časť). Je na nej tiež katalóg cieľových požiadaviek, teda informácia o tom, koľko by mal žiak na úrovni A a úrovni B vedieť.
Žiaci sa môžu pripravovať aj z publikácií, ktoré vydali zamestnanci ŠPÚ. Väčšina má v názve "ako na novú maturitu", prípadne "zmaturuj po novom". Časti zamerané na matematiku či anglický jazyk stoja 250 korún a nájdete v nich základné informácie o maturite, plus zadania úloh v náročnosti A aj B. Na základe nich sa môžete doma otestovať a tak zistiť, na akú úroveň asi ste pripravení.
Ako sa bude hodnotiť
Pre obavy študentov z nového spôsobu maturít sa ešte nebude celá skúška známkovať. Hodnotenie bude aj percentuálne, aj známkami. "K takémuto riešeniu sme pristúpili, aby sme odbúrali neprimerané obavy alebo stres z maturity po novom. Chceme totiž žiakov motivovať k dosiahnutiu čo najlepších výsledkov, na ktorých základe si budú môcť porovnať úroveň svojich vedomostí so spolužiakmi v rámci celého Slovenska," povedala Ivana Pichaničová zo Štátneho pedagogického ústavu.
Externá časť maturitnej skúšky: Tvorí ho centrálne zadávaný test, ktorý prebieha v rovnakom čase na všetkých školách. Zatiaľ bude prebiehať len v anglickom, nemeckom jazyku a matematike, na budúci rok sa počet predmetov rozšíri.
Externá časť sa hodnotí percentami. Na maturitnom vysvedčení sa tiež bude uvádzať len percento.
Interná časť maturitnej skúšky: Môže sa konať písomne, ústne, praktickou formou, predvedením, obhajobou vlastnej práce či experimentu. Najčastejšie ide o ústnu skúšku. V predmetoch slovenský, nemecký, anglický, ukrajinský a maďarský jazyk a tiež matematika sa bude konať aj interná písomná časť, pričom zadania otázok vypracúva tiež centrálne ŠPÚ.
Ústna maturita sa hodnotí známkou od 1 do 5, písomná časť (centrálne zadaná) percentami.
Ako sa bude zohľadňovať výsledok externej časti?
Výsledky externého testu sa nebudú brať do úvahy, ak žiak z ústnej časti maturity dostane jednotku, dvojku alebo trojku.
Na výsledky z externej časti sa bude prihliadať len vtedy, ak žiak z ústnej časti dostane štvorku - ak v externom teste dosiahne viac ako 30-percentnú úspešnosť, známka sa mu nezmení, ale maturitu mu uznajú. Ak nebude mať ani 30-percentnú úspešnosť, nezmaturuje.
Na vysvedčení sa už bude uvádzať len zmaturoval, a nie ako doteraz prospel s vyznamenaním alebo prospel.
Ako dlho budú jednotlivé časti skúšky trvať
Predmety Úroveň Časť
Externá Interná a jej formy
písomná ústna
príprava odpoveď
vyučovacie jazyky A - 240 15 - 20 15 - 20
B - 240 15 15
A 120 45 20 20
anglický a nemecký jazyk B 120 45 20 20
C - - 20 20
ostatné cudzie jazyky B - - 20 20
C - - 20 20
matematika A 120 60 20 20
B 120 - 15 15
ostatné povinné predmety A - - 20 - 30 15 - 20
B - - 15 - 30 15
voliteľné predmety B - - 15 - 30 15 - 20
Poznámka: Úroveň C je určená pre žiakov, ktorí začali študovať cudzí jazyk na strednej škole v školskom roku 2003/2004 a skôr. Jej súčasťou nie je externá časť ani písomná forma internej časti.