Predseda Fideszu a bývalý premiér Viktor Orbán označil program novej vlády za obchodný plán výpredaja majetku krajiny. "Vedenie Fideszu sa rozhodlo, že sa treba ľudí opýtať, či na to dajú poverenie," povedal vo vystúpení, v ktorom inicovanie referenda oznámil.
Privatizácia podľa Orbána v Maďarsku zohrala svoju historickú úlohu, jej poslanie sa však skončilo. Pomer medzi súkromným a štátnym majetkom v krajine zodpovedá štandardu Európskej únie a zástancovia ďalšej privatizácie chcú podľa neho vypredať budúcnosť a bezpečnosť občanov.
Vláda neplánuje všetko zahŕňajúcu privatizáciu, tvrdí naopak socialistický premiér Ferenc Gyurcsány. Hovorí podobne ako predchádzajúca Medgyessyho tiež o potrebe privatizáciu uzavrieť, predtým sa však ešte chce zbaviť časti majetku, ktorý štát stále vlastní.
Chce predať napríklad štátnu lotériu, železiarne, pár agrárnych firiem, zvyšok štátnych podielov v dopravných firmách, energetickej spoločnosti MOL, bankách. Chce sa zbaviť firiem, ktoré rozpočet každoročne dotuje miliardami forintov a získať peniaze na zapchatie výrazného rozpočtového deficitu. Popiera však, že by chceli privatizovať univerzity, zdravotníctvo alebo štátnu správu, ako ju obviňuje Fidesz.
Fidesz sa podľa vládnych politikov dostal na jednu rovinu s mimoparlamentnou krajne ľavicovou Robotníckou stranou. "S týmto uvažovaním by ste sa mali prekrstiť na Maďarskú robotnícku stranu," navrhol Gyurcsány Fideszu.
Iniciatívu Fideszu odmietol aj jeho najbližší politický spojenec, rovnako opozičné Maďarské demokratické fórum. "Ako šéfka pravicovej strany verím v súkromný majetok," reagovala predsedníčka strany Ibolya Dávidová. Fidesz podľa nej najprv požaduje ukončenie privatizácie, potom bude chcieť znárodňovať. Otázkou pritom nie je, či privatizovať, ale čo a ako.