Prvé voľby v histórii Abcházska, ktoré doteraz neuznal ani jeden štát na svete, mali byť potvrdením jeho nezávislosti. Nakoniec sa však premenili na fiasko. Vedúci kandidáti označili voľby za zmanipulované a neférové. Oficiálne úrady výsledky krátko nato, ako sa dostali na verejnosť, dementovali.
Všetci piati prezidentskí kandidáti im sľubovali, že Abcházsko ostane i naďalej nezávislé od Tbilisi. Favorizovaný kandidát a premiér samozvanej republiky Raul Chadžimba podporovaný Moskvou podľa prvých informácií získal 53 percent, pričom jeho rivalovi z opozície Sergejovi Bagapšovi dalo hlas len 33,6 percenta. Chadžimbovo zvolenie malo upevniť jeho pozíciu v krajine. Dlhoročný vodca Vladislav Adrzinba z dôvodu vážnej choroby prenechal všetku moc práve jemu.
Len pár hodín po zverejnení však oficiálne orgány výsledky dementovali. "Nevieme, skadiaľ sa vzala táto informácia. My sme ju neposkytli," citovala agentúra Reuters hovorkyňu volebnej komisie. Obidvaja kandidáti neskôr komentovali priebeh volieb ako zmanipulovaný a Bagapš sa vyhlásil za víťaza.
Abcházsko podobne ako Južné Osetsko využilo rozpad Sovietskeho zväzu a v roku 1992 vyhlásilo samostatnosť. Po krvavom konflikte povstalcov s gruzínskymi jednotkami nakoniec Tbilisi so separatistami uzavrelo v roku 1994 prímerie. Odvtedy vládne medzi Gruzínskom a rebelskými oblasťami mrazivé ticho prerušované sporadickými ozbrojenými roztržkami.
Gruzínsky prezident Michail Saakašvili sa usiluje o prinavrátenie odštiepeneckých republík, naráža však na odpor Moskvy, ktorá Abcházsku poskytuje vojenskú i politickú pomoc. V separatistickom regióne vlastnia ruský pas až tri štvrtiny obyvateľov a väčšina z nich zároveň dostáva aj ruské dôchodky. Namiesto gruzínskej meny sa platí ruskými rubľami.
Saakašvili už viackrát obvinil Ruskú federáciu, že využíva nestabilitu v Abcházsku a Južnom Osetsku, aby dostala Gruzínsko pod svoju kontrolu.
Na patovú situáciu doplácajú najmä samotní Abcházci. Región medzi Čiernym morom a Kaukazskými horami, kedysi vyhľadávaný ruskými dovolenkármi, dnes leží v ruinách, poznačený dlhodobým konfliktom a ekonomickou krízou. Väčšina obyvateľov nemá prácu.
Gruzínski politici ako jedno z možných riešení žiadajú OSN o vyslanie medzinárodných jednotiek do problémovej oblasti. Gruzínsko podľa nich momentálne nemá prostriedky, ktorými by situáciu v Abcházsku vyriešilo samo. Aj to bol nakoniec dôvod, prečo vláda v Tbilisi nad zorganizovaním volieb v neposlušnej oblasti len mávla rukou a označila ich za nelegálne.
MIREK TÓDA