Nobelovu cenu za fyziku získali americkí vedci David Gross, David Politzer a Frank Wilczek. Podľa Švédskej akadémie preto, že svojou teóriou kvarkov z roku 1973 priblížili fyziku odvekému snu: nájsť jednotnú teóriu, ktorá by zahŕnala kvantovú mechaniku aj gravitáciu. Podarilo by sa tak prekonať rozdvojenosť makrosveta, v ktorom žijeme my, a mikrosveta, v ktorom sa pohybujú najmenšie čiastočky hmoty. Doteraz oba svety fungujú podľa principiálne iných fyzikálnych zákonov.
O jednotnú teóriu sa v posledných tridsiatich rokoch života neúspešne snažil aj Albert Einstein.
Gross, Politzer a Wilczek získali prestížne ocenenie za významný teoretický objav týkajúci sa elementárnych častíc hmoty, kvarkov. Ukázali, ako sú tieto častice usporiadané všade okolo nás a ako fungujú.
Na základe ich práce však možno vysvetliť nielen záhadné fungovanie kvarkov v mikrosvete, ale aj taký obyčajný jav, ako je pohyb krútiacej sa mince na stole v nám známom svete.
Na ocenenie museli Američania čakať dlhých tridsať rokov. Možno aj preto, že jeden významný európsky fyzik, ktorý už nežije, vyhlásil, že tí traja získajú Nobelovu cenu iba cez jeho mŕtvolu. Nesporne však čakali tak dlho aj preto, že ich objav bol v svojom čase naozaj prelomový. "Teória, ktorú sme navrhli, bola v mnohých smeroch záhadná, a museli sme toho veľa vysvetľovať," povedal včera agentúre Reuters šťastný Wilczek.
Wilczek tesne po tom, ako mu oznámili, že získal Nobelovu cenu. foto - reuters |
Ako zdôraznil fínsky teoretický fyzik Stig-Erik Starck, noví nobelisti svojím výskumom utvorili aj model toho, ako vesmír vznikol, ako funguje a ako zanikne. Stále v tom nie je jasno, ako ukázalo aj nedávne Hawkingovo prehodnotenie fungovania čiernych dier. Americkí fyzici nám tak znovu pripomenuli, aké ohromné a dosiaľ nepoznané meradlá priestoru a času sa pred nami otvárajú. Veda stojí vlastne iba na počiatku ich vysvetlenia.
Významný britský kozmológ Martin Rees v knihe Náš neobyčajný vesmír napísal: "Ak sa vôbec kedy podarí zjednotenú teóriu naozaj sformulovať, bude to možno najväčší intelektuálny čin všetkých čias, triumfálne vyvrcholenie cesty, ktorá sa začala dávno pred Newtonom a pokračovala cez Maxwella, Einsteina a ich nasledovníkov."
K nasledovníkom teraz pokojne môžeme priradiť čerstvú trojicu nositeľov Nobelovej ceny. Všetci pracujú na významných amerických univerzitách. David Gross na Kalifornskej univerzite v Berkeley, David Politzer na Kalifornskej polytechnickej štátnej univerzite a Frank Wilczek na Massachusettskom technickom inštitúte.