"To, že som žena, neznamená, že nedokážem s partnermi hovoriť otvorene," vyhlásila doterajšia rakúska ministerka zahraničných vecí, ktorá bude mať v novej Európskej komisii od 1. novembra na starosti vonkajšie vzťahy. Hoci predseda zahraničného výboru Európskeho parlamentu Elmar Brock na záver viac než trojhodinového vypočutia pochválil skúsenú diplomatku za kompetentné odpovede, poslanci z pobaltských krajín a Poľska dávali najavo rozčarovanie.
Európskej únii podľa nich chýba dôsledný postoj k ruskému ústupu od demokracie a skĺzavaniu k autokracii, porušovaniu ľudských práv v Čečensku či presadzovaniu ruského vplyvu na Bielorusko a Ukrajinu. Komisárka oponovala, že únia "nemlčí, vedie jasné a tvrdé rozhovory", a tiež sľúbila, že urobí všetko, čo bude v jej silách, aby susedov rozšírenej EÚ povzbudila na ceste k demokracii a rešpektovaniu ľudských práv.
"Ale treba vedieť, kde začať. Politika je umenie dialógu. Problémy nevyriešime tým, že Rusko budeme izolovať, ale tým, že sa budeme snažiť rokovať."
Ferrerová-Waldnerová sa posťažovala, že politiku Európskej únie voči Rusku narúšajú niektoré členské štáty, podobne ako v prípade tlaku na Izrael, aby dodržiaval svoje záväzky z "cestovnej mapy" mierového procesu. "Aby sme sa stali globálnymi partnermi, musíme byť vnútorne silní a hovoriť jedným hlasom," zdôraznila budúca komisárka. Medzi svoje vízie zahrnula aj kreslo Európskej únie v Bezpečnostnej rade OSN, ktoré však ešte závisí od chystanej reformy tejto inštitúcie. (čtk)
Buttiglione chce nováčikov čo najskôr v Schengene
BRUSEL - Budúci komisár pre spravodlivosť a vnútro Rocco Buttiglione bude presadzovať čo najrýchlejšie zapojenie nových členov do schengenského systému Európskej únie. Na pohovore v Európskom parlamente vyhlásil, že v tomto chce čo najrýchlejšie "odstrániť všetky prekážky". Pochybuje totiž, že sa ľudia z nových členských štátov môžu cítiť ako občania EÚ, ak vnútri únie stále existujú hranice.
Pri debate o menšinách a diskriminácii povedal, že únia má historický dlh voči Rómom. Uvítal by preto zvláštnu iniciatívu pre rómsku otázku.
Buttiglione obhajoval aj svoj názor, že homosexualita je hriech. "Mnohé veci môžeme považovať za nemorálne, ale nemusia byť zakázané. Môžem si myslieť, že homosexualita je hriech, ale nemá to žiadny vplyv na moju politiku, kým nepoviem, že homosexualita je zločin." (čtk, tasr)