Rumsfeld a Bremer včera svojimi výrokmi prekvapili. FOTO - REUTERS
Minister obrany
Americký minister obrany Donald Rumsfeld spôsobil chaos, keď v New Yorku povedal, že nevidel žiadne "pevné, spoľahlivé dôkazy", ktoré by potvrdzovali prepojenie Saddáma Husajna s al-Káidou Usámu bin Ládina. Presne to však bol jeden z hlavných argumentov, pre ktoré prezident George Bush a Rumsfeld ako jeho minister obrany išli do vojny.
O niekoľko hodín neskôr sa Rumsfeld pokúsil všetko vysvetliť. Tvrdil, že ho médiá zle pochopili a vytrhli časť jeho výroku z kontextu. On vraj povedal len to, že nezodpovedá za zlyhania tajných služieb pred vojnou v Iraku. Naďalej vraj trvá na tom, že Saddám a Usáma niečo spolu mali a hovorí to tak už dva roky. Pozorovatelia sa zhodujú, že toto vysvetlenie je nepresvedčivé.
Iracký správca
Bývalý americký správca Iraku Paul Bremer zasa povedal, že Spojené štáty urobili v Iraku dve vážne chyby. Naďalej si však myslí, že invázia bola správnym rozhodnutím.
Prvou chybou bolo podľa neho to, že Američania nemali v Iraku dostatočný počet pozemných jednotiek a nemohli tak krajinu ovládnuť. Druhou potom bolo, že Washington nezareagoval dostatočne rýchlo na rabovanie a násilie, ktoré prišlo po páde Saddámovho režimu. "Tak sa rozšírila atmosféra bezprávia a my sme za to draho zaplatili," povedal podľa The Washington Post Bremer na konferencii v štáte Západná Virgínia.
Aj Bremerove slová sprevádza zmätok. Boli určené len hosťom poisťovacej konferencie a podľa novín sa nemali dostať na verejnosť. Biely dom teraz zdôrazňuje, že dnes je Bremer s počtom vojakov aj postupom spokojný.
Bremerových poznámok sa však chopil demokratický kandidát na prezidenta John Kerry, ktorý tvrdí, že Bush vojnu nezvládol. "Je tu dlhý zoznam chýb a som rád, že Paul Bremer konečne priznal dve z nich," povedal včera Kerry.
Podobne asi demokrati využijú aj Rumsfeldov výrok. Slová spochybňujúce jeden zo základných predvojnových argumentov prišli len deň pred televíznou debatou viceprezidentských kandidátov Dicka Cheneyho a Johna Edwardsa.
O čo ide?
Médiá špekulovali, o čo Rumsfeldovi išlo. Najčastejšie sa objavujú dve možnosti: Rumsfeld známy ostrými a spornými výrokmi, niekedy povie viac ako vlastne chce a práve to sa stalo. Druhá možnosť je, že je to začiatok nejakej zložitej konštrukcie, ktorá má pomôcť prezidentovi Bushovi v predvolebnej kampani.
Rumsfeld povedal, že debata v tajných službách o prepojení Husajna a Usámu bin Ládina je jednou z najkomplikovanejších. Povedal aj to, že ani Abú Músa Zarkáví, ktorý je považovaný za vodcu teroristov v súčasnom Iraku, nemusí byť dôkazom, že tam skutočne bola a je al-Káida. Jej vodcovia sú totiž podľa Rumsfelda viazaní prísahou Usámovi a nikto zatiaľ nedokázal, že takúto prísahu zložil aj Zarkáví.